
Volkswagen Type 1, poznatiji kao Buba, nastavlja da drži titulu najprodavanijeg automobila u historiji s više od 21,5 miliona proizvedenih jedinica. Iako je istina da su modeli poput Toyote Corolle akumulirali veći ukupan broj proizvedenih jedinica, njen zbir je nastao zahvaljući 12 različitih generacija, dok je Buba u neizmijenjenom izdanju krčila put do svojih kupaca.
Dakle, Buba se za razliku od Corolle jedva promijenila od svog početka iz daleke 1938. do prestanka proizvodnje 2003. godine, zadržavši ujedno svoj prepoznatljivi stražnji bokser motor sa zračnim hlađenjem do svojih posljednjih dana. Takođe, legendarna Buba je poslužila kao osnova za druga kultna vozila, od kombija Transporter do sportskog automobila Karmann-Ghia, koji ove godine slavi 70. godišnjicu.

Buba u elegantnom italijanskom odijelu
Volkswagenov kupe Karmann-Ghia rođen je u augustu 1955. godine, u vrijeme kada se gama njemačkog proizvođača sastojala isključivo od Bube i Transportera. Interno poznat kao Type 14, bio je rezultat saradnje između njemačkog proizvođača karoserija Karmann i italijanske dizajnerske kuće Ghia, koji su zajednički radili na platformi na kreiranju elegantnog sportskog automobila s konceptom kabine 2+2 sjedišta. Godine 1953. prvi prototip je predstavljen Wolfsburgu, što mu je brzo dalo zeleno svjetlo.
Recept koji je slijedio bio je sličan onom za Porsche 356, koji je također izveden iz Bube, iako je Karmann-Ghia imao skromniji pristup od svog daljeg rođaka iz Stuttgarta. U početku je bio opremljen zrakom hlađenim četvorocilindarskim bokser motorom od 1.200 ccm koji je mogao da isporuči slabih 30 KS, dovoljno da postigne maksimalnu brzinu od 115 km/h uz cijelu vječnost s ubrzanjem do stotke za skoro 36 sekundi.

Međutim, njegova mehanika je evoluirala paralelno s mehanikom Tipa 1. Tako je šezdesetih paralelno s evolucijom Bube, ugraživan 1.3-litarski benzinac sa 40 konjskih snaga, doboši su zamijenjeni disk kočnicama na prednjoj osovini, a poklopac rezervoara iz prtljažnika je premješten na zadnji desni blatobran. Model je pred kraj svog životnog vijeka imao najozbiljniju motorizaciju – 1,6-litarski motor od 50 “konja” s momentom većim od 100 Nm prepolovio je ubrzanje do 100 km/h u poređenju s prvim motorom od 1.200 kubika.
Jedna od glavnih atrakcija Karmann-Ghia-e bio je njegov elegantan dizajn, mnogo fluidniji od svog matičnog modela. S ovim modelom Volkswagen je postigao trenutni uspjeh, posebno na američkom tržištu, gdje su slabo bili prisutni evropski sportski modeli, a posebno kada je na tržište 1957. godine uveden kabriolet.

Scirocco kao nasljednik
Godine 1961. predstavljen je Karmann-Ghia Type 34, zasnovan na Tipu 3. Uprkos tome što je bio veći i snažniji model, nikada nije zamijenio originalni Tip 14. Ustvari, njegova proizvodnja je prekinuta nekoliko godina ranije (1969.), sa samo 42.500 proizvedenih jedinica. Poređenja radi, Type 14 je trajao do 1974. godine, prodavši su u nevjerovatnih 445.000 jedinica tokom svog 19-godišnjeg vijeka trajanja, od čega više od 80.000 primjeraka kabrioleta.
U okviru Volkswagen asortimana, Karmann-Ghia je zamijenjen Sciroccom, koji je evolucijski dobio sprijeda postavljeni motor i prednji pogon, koji je naravno mehaniku, ali i unutrašnjost dijelio s Golfom.
Nakon bankrota Karmanna 2009. godine, Volkswagen je preuzeo njegovu historijsku fabriku u Osnabrücku, koja trenutno proizvodi T-Roc Cabrio. Kada se ovaj model ukine 2027. godine, njemačka multinacionalna kompanija će tražiti “alternativnu” da fabrika ne ode u stečaj, mada sve ukazuje da će prestati proizvoditi automobile. Ghia je, s druge strane, mnogo ranije prešla u Fordove ruke, ali istovremeno prije Karmanna otišla u zaborav.
(24sata.info)