Cvijet Srebrenice projektovan je večeras na sarajevsku Vijećnicu, u sklopu obilježavanja 26. godišnjice genocida u Srebrenici.

“Večeras za Srebrenicu svijetli sarajevski simbol. Da se nikada ne ponovi!”, poručila je gradonačelnica Benjamina Karić.

Podsjećamo, komemorativnoj sjednici u Potočarima i dženazi za još 19 novoidentifikovanih žrtava genocida u Srebrenici, prisustvovala je danas i delegacija Grada Sarajeva predvođena gradonačelnicom Benjaminom Karić, njenim zamjenicima Anjom Margetić i Harisom Bašićem, te predsjedavajućim Gradskog vijeća, Jasminom Ademovićem.

“Hladne i mračne hale nekadašnje fabrike akumulatora iz koje jeca prošlost, opominjat će za budućnost”, poručila je jučer na prezentaciji povodom završetka prve faze projekta “Muzej sjećanja na žrtve genocida”.

Podsjetimo, Karić je samo deset dana nakon imenovanja na funkciju, posjetila Srebrenicu i naklonila se žrtvama najvećeg masakra u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, uz obećanje da će aktuelna gradska administracija finansijski pomagati projekte Memorijalnog centra tokom cijelog mandata.

“Dugih 26 godina dijelimo tugu sa porodicama, majkama koje i dalje neumorno traže pravdu. Naša je civilizacijska dužnost pravdu tražiti ruku pod ruku s njima. Sarajevo će uvijek stajati uz Srebrenicu”, riječi su gradonačelnice.

Grad Sarajevo je nastavio sa realizacijom inicijative simboličnog obilježavanja godišnjice srebreničkog genocida na području svih kantona u FBiH i gradskih općina u KS, pa je danas jednominutnim oglašavanjem sirena u 12 sati, zajedno sa svim sugrađanima, odata počast žrtvama.

Osim toga, u Vijećnici je organizirana jedinstvena aktivnost desetosatnog čitanja imena svih ubijenih.

Najstarija osoba koja je ovog 11. jula ukopana u Potočarima je Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine. Azmir Osmanović i Fikret Kiverić su bili maloljetni, imali su 16 i 17 godina. Zilha Delić jedina je žena i imala je svega 24 godine, a ukopani su i otac i sin, Hajro i Jusuf Aljić.

 

(24sata.info)