U Kazanskoj deklaraciji navedeno je da zemlje BRICS-a ističu značaj proširenja saradnje zasnovane na zajedničkim interesima i dalje izgradnje strateškog partnerstva.
Članice su istakle prijedloge o posredovanju za mirno rješavanje ukrajinskog sukoba kroz dijalog.
Osim toga, u Deklaraciji je pozdravljena upotreba nacionalnih valuta u finansijskim transakcijama, a članice su se založile i za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru.
U dokumentu je izražena zabrinutost zbog negativnog uticaja nezakonitih sankcija na globalnu ekonomiju.
Članice BRICS-a pozvale su na veće učešće najmanje razvijenih zemalja, posebno iz Afrike, u globalnim procesima, te pozdravile značajnu zainteresovanost zemalja globalnog juga za BRICS.
U tekstu je izražena zabrinutost zbog eskalacije nasilja i pogoršanja humanitarne krize u Sudanu, a lideri u pozvali na prekid vatre, prenosi Klix.
Članice su potvrdile privrženost multilateralizmu i očuvanju centralne uloge UN-a u međunarodnom sistemu.
Osim toga, istaknuta je važnost nastavka sprovođenja strategije ekonomskog partnerstva do sljedeće godine u svim oblastima, a potvrđena je i podrška sveobuhvatnoj reformi UN-a, uključujući Vijeće sigurnosti, radi povećanja njihove reprezentativnosti.
Članice BRICS-a istakle su protivljenje jednostranim mjerama koje se uvode pod izgovorom borbe protiv klimatskih promjena.
U dokumentu su osuđeni napadi na zaposlene u UN-u i prijetnje njihovoj sigurnosti, a vlasti Izraela pozvane su da odmah prekinu takva dejstva.
Samit BRICS-a u Kazanu, kome prisustvuju predstavnici 36 zemalja i šest međunarodnih organizacija, počeo je jučer i traje do sutra. Samit je završni događaj u okviru predsjedavanja Ruske Federacije BRICS-om koji se održava pod motom jačanja multilateralizma za pravedan globalni razvoj i bezbjednost.
(24sata.info)