Stručnjaci za dugovječnost ističu da pridržavanje jednostavnih navika utječe na usporavanje biološkog starenja što može pomoći čak i da doživite starost.
Dr. Naheed Ali, stručnjak za životni stil ističe da doživjeti 100 godina nije samo stvar sreće i genetike. On smatra da postoje jednostavni načini na koje možete postići dug život.”S medicinskog gledištva, prolazimo kroz tri specifična perioda ubrzanog starenja. Djetinjstvo, tinejdžerske godine i period nakon 60. godine, a svako od njih nosi svoje metaboličke zahtjeve”, tvrdi on.

Na prva dva perioda je nemoguće previše utjecati, ali na period nakon 60. godine postoji mogućnost preventivnog djelovanja. Kako tvrdi dr. Ali, biološku dob je moguće preokrenuti za samo šest mjeseci.

Stručnjaci za dugovječnost predlažu da na starenje ne gledate kao na neizbježan pad, već kao na niz faza koje se mogu odgoditi. Prema dr. Aliju, biološko starenje je moguće preokrenuti ako se fokusirate na zdravlje mozga.

“Zaštota mozga počinje s opskrbom krvlju. Zbog toga preporučujem mediteransku ishranu bogatu maslinovim ulje, mahunama i šarenim povrćem. To su namirnice bogate polifenolima, biljnim spojevima koji pomažu u regulaciji krvnog pritiska i štite krvne žile koje hrane osjetljiva tkiva poput moždane kore”, kazao je.

Dr. Ali savjetuje da uključite više kretanja tokom dana, poput toga da koristite radni stol za stajanje ili da hodate stepenicama umjesto da se vozite liftom.

Kretanje poboljšava osjetljivost tijela na inzulin i smanjuje nagle skokove šećera u krvi, koji mogu oštetiti stanice i tkiva, posebno u mozgu. Upravo takva oštećenja se povezuju s bolestima poput Alzheimerove. Zbog toga dr. Ali preporučuje brzu šetnju od 30 minuta pet dana u sedmici, što može smanjiti kognitivni pad i rizik od demencije.

Uz to, savjetuje se i redovan san i to od sedam do devet sati sna u hladnoj, mračnoj sobi. Osobe koje poboljšaju san često primjećuju bistrije razmišljanje već kroz dvije sedmice. Nedostatak sna povećava rizik od pretilosti, srčanih bolesti i demencije, piše Daily Mail.

Ipak, previše sna nije preporučljivo, jer spavanje duže od devet sati dnevno može ubrzati starenje mozga i pogoršati pamćenje u starijoj dobi.

“Kada neko spoji tjelesnu aktivnost, hranjive obroke i kvalitetan san, često vidimo da se biološki pokazatelji pomiču u mlađem smjeru već kroz šest mjeseci”, kazao je dr. Ali.

(24sata.info)