
Međunarodni fond Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF) otkrio je u srijedu šokantne podatke o situaciji djece u zonama sukoba na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, potvrđujući da je u manje od dvije godine svakih 15 minuta jedno dijete ubijeno ili osakaćeno.
UNICEF je u svom saopćenju naveo da je najmanje 12,2 miliona djece „ubijeno, osakaćeno ili raseljeno“ u sukobima na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi u manje od dvije godine, što je u prosjeku jedno raseljeno dijete svakih pet sekundi, prenosi Slobodna-Bosna.
Organizacija je istakla da izvještaji pokazuju kako je „više od 12 miliona djece raseljeno, više od 40.000 osakaćeno, a gotovo 20.000 djece je ubijeno“.
„Život jednog djeteta okreće se naglavačke svakih pet sekundi zbog sukoba u regiji“, rekao je Edouard Beigbeder, regionalni direktor UNICEF-a za Bliski istok i Sjevernu Afriku (MENA). Napomenuo je da „polovina od 220 miliona djece u regiji živi u zemljama pogođenim sukobima“, dodajući: „Ne možemo dopustiti da taj broj poraste“.
Sumorne prognoze
Beigbeder je naglasio da prekid neprijateljstava zbog djece „nije stvar izbora; to je hitna potreba, moralna obaveza i jedini put do bolje budućnosti“.
Organizacija je izvijestila da otprilike 110 miliona djece u regiji Bliskog istoka i Sjeverne Afrike živi u zemljama “pogođenim sukobima”, naglasivši da nasilje i dalje remeti gotovo svaki aspekt njihovih života, dok se domovi, škole i zdravstvene ustanove uništavaju.
UNICEF napominje i da su djeca u tim područjima redovno izložena „situacijama koje ugrožavaju njihove živote, ekstremnoj patnji, raseljavanju i uskraćivanju sigurnosti“, što često ostavlja „psihološke ožiljke koji mogu trajati cijeli život“.
UNICEF procjenjuje da će 45 miliona djece u regiji trebati humanitarnu pomoć u 2025. zbog kontinuiranih rizika i ranjivosti koje ugrožavaju njihove živote, u odnosu na 32 miliona u 2020. godini, što predstavlja povećanje od 41 posto u samo pet godina.
Organizacija je napomenula da su buduće prognoze i dalje sumorne te predviđa da bi do 2026. finansiranje UNICEF-a u regiji Bliskog istoka i Sjeverne Afrike moglo biti smanjeno za 20 do 25 posto, što bi moglo dovesti do gubitka od 370 miliona američkih dolara.
UNICEF upozorava da bi potencijalni pad finansiranja mogao ugroziti programe spašavanja života u cijeloj regiji, uključujući liječenje teške pothranjenosti, proizvodnju sigurne vode u zonama sukoba i vakcinaciju protiv smrtonosnih bolesti, prenosi Al Jazeera.
(24sata.info)