
Mladi od 16 i 17 godina moći će glasati na narednim općim izborima u Ujedinjenom Kraljevstvu, saopštila je danas britanska vlada.
Kako piše Politico, ova promjena predstavlja ispunjenje predizbornog obećanja Laburističke stranke i usklađuje izbore na nivou cijelog Ujedinjenog Kraljevstva s praksom koja već postoji u Škotskoj i Velsu.
Mjera je najavljena kao dio sveobuhvatne reforme izbornog sistema u UK-u, koja uključuje značajno proširenje biračkog tijela, ublažavanje pravila o identifikaciji birača te strožije propise o finansiranju kampanja i stranim donacijama, prenosi N1.
Vlada je ovu mjeru nazvala “najvećom promjenom za demokratiju u UK u jednoj generaciji”, ističući da mladi već “daju doprinos društvu kroz rad, plaćanje poreza i služenje u vojsci”.
Iako se očekuje da će ova odluka uglavnom koristiti strankama lijevog centra, konkretni politički efekti su još neizvjesni.
Anketa među mladima od 16 do 18 godina koju je provela agencija Merlin Strategy, a objavio Financial Times, pokazuje da bi otprilike 33 posto njih glasalo za Laburiste, 20 posto za stranku Reform UK, a 18 posto za Zelene.
Politički analitičar John Curtice rekao je za POLITICO da će politički efekat promjene biti “marginalan”, procjenjujući da bi novi birački blok — koji je ionako manje sklon izlasku na izbore — mogao povećati ukupno biračko tijelo za tri do tri i po posto.
Curtice je ipak naglasio da je “dob” najveća demografska podjela u britanskoj izbornoj politici i da su mlađi birači “skloniji glasati za Laburiste ili Zelene” nego za Reform UK. “Jedina stranka koja ima razloga za slavlje su Zeleni”, kazao je. Da bi Laburisti “u potpunosti profitirali” od ove promjene, morali bi “odbraniti se od izazova koji dolazi sa strane Zelenih”, dodao je.
Opozicioni Konzervativci kritikovali su “prenagljenu” najavu, a zamjenik ministra za zajednice iz sjene, Paul Holmes, izjavio je da Laburistička stranka pokušava “iz straha od nepopularnosti praviti velike ustavne promjene bez javne konsultacije”“.
Nigel Farage, lider populističko-desničarske stranke Reform UK, koja trenutno vodi u anketama javnog mnijenja, rekao je za ITV News da se protivi proširenju biračkog prava, iako bi to značilo bi njegova stranka “dobila puno glasova”.
“Ne mislim da bi iko trebao imati pravo glasa na izborima ako nije ujedno i podoban da bude kandidat, a smatram da šesnaestogodišnjaci ne bi trebali biti kandidati za Parlament”, dodao je.
Najavljujući ovu promjenu, zamjenica premijera Angela Rayner izjavila je da vlada “preduzima korake kako bi uklonila barijere učešću i omogućila većem broju ljudi da se uključe u britansku demokratiju”.
(24sata.info)