
Nakon što je američki predsjednik Donald Trump praktično proglasio trgovinski rat cijelom svijetu, novi ekonomski pokazatelji i prognoze ukazuju i na prve posljedice.
Samo nekoliko ulica od Bijele kuće, Međunarodni monetarni fond (MMF) sprema se da u utorak objavi nove projekcije, u kojima će, kako se očekuje, sniziti procjene rasta svjetske ekonomije, piše Bloomberg.
Dan kasnije, u srijedu, biće objavljeni indeksi menadžera nabavke (PMI) za proizvodni i uslužni sektor iz Japana, Evrope i Sjedinjenih Američkih Država, što će dati prvi usklađeni uvid u ekonomsku aktivnost nakon što su Trampove carine stupile na snagu 2. aprila. U istom sedmici stižu i nova poslovna istraživanja iz vodećih ekonomija.
Ti objedinjeni podaci omogućiće ministrima finansija i guvernerima centralnih banaka u Vašingtonu da procijene početne efekte Trampovog pokušaja restrukturiranja globalne trgovine.
„Naše nove projekcije rasta uključivaće značajna sniženja, ali ne i recesiju“, izjavila je u četvrtak direktorka MMF-a Kristalina Georgijeva. „Takođe ćemo revidirati inflacione prognoze naviše za neke zemlje. Upozoravamo da dugotrajna visoka neizvjesnost povećava rizik od napetosti na finansijskim tržištima.“
Prema ocjeni analitičara Bloomberg Economicsa, MMF-ove prognoze često budu optimistične tokom potencijalno destabilizujućih kriza. U četiri velika istorijska slučaja koja su analizirali, početna procjena uticaja na globalni rast bila je u prosjeku 0,5 procentnih poena blaža od stvarnog pada. Stoga, koliko god MMF snizio prognoze sada, istorija pokazuje da bi stvarna šteta mogla biti i veća.
SAD i Kanada: Inflacija i potrošnja pod povećalom
U SAD-u se pažljivo prate najnoviji podaci o inflacionim očekivanjima i povjerenju potrošača, koje će univerzitet Mičigen objaviti u petak. Carine i njihova moguća uloga u rastu inflacije sve su prisutnije u odgovorima ispitanika posljednjih mjeseci.
U srijedu stiže i Beige Book, izvještaj Federalnih rezervi o stanju u regionalnim ekonomijama, sa detaljima o tome kako poslovne odluke utiču na aktuelna pravila i ekonomsku neizvjesnost.
Tog dana očekuje se i blagi porast prodaje novih kuća u martu, dok će se dan kasnije objaviti i podaci o prodaji polovnih nekretnina. Kamatne stope na hipotekarne kredite već mjesecima ostaju iznad 6,5%, pa građevinari pokušavaju da privuku kupce dodatnim podsticajima.
U četvrtak će takođe biti objavljeni podaci o narudžbinama trajnih dobara, što će pokazati kakva je potražnja za poslovnom opremom.
U Kanadi se završava izborna kampanja, a Liberali premijera Marka Karneja drže blagu prednost. Pregovarač Stiv Verheul, ključna osoba u odgovoru na američke carine, govori na konferenciji u Torontu. Podaci o maloprodaji i procjena potrošnje u martu pokazaće da li je zabrinutost zbog trgovinskog rata uticala na potrošnju treći mjesec zaredom, piše Bloomberg.
U sedmici kada je većina Evrope na praznicima, a centralne banke okupljene u Vašingtonu, fokus se prebacuje na podatke s obje strane Atlantika. U srijedu izlaze PMI indeksi za proizvodnju i usluge, koji će dati prvi konkretan uvid u efekte američkih carina na evropske sektore.
Dan ranije objavljuje se indikator povjerenja potrošača, a istog dana ECB objavljuje i svoje istraživanje među profesionalnim prognozerima. U srijedu se očekuje objava praćenja rasta plata, a Kristin Lagard je prošle sedmice poručila da podaci ukazuju na usporavanje rasta plata, što je bila osnova za nedavno smanjenje kamata.
U četvrtak izlazi njemački Ifo indeks poslovnog povjerenja, koji će pokazati koliko su preduzeća pogođena trgovinskim tenzijama, ali i koliko ih je ohrabrio dogovor o novoj saveznoj vladi. U petak slijede slični podaci iz Francuske.
U Velikoj Britaniji u srijedu se objavljuju PMI pokazatelji i podaci o javnim finansijama za mart, dok će u petak biti poznati podaci o maloprodaji.
Švajcarska narodna banka u četvrtak objavljuje rezultate za prvo tromjesečje, a predsjednik Martin Šlegel obratiće se na godišnjoj skupštini u petak.
U petak se očekuje i nova odluka ruske centralne banke o kamatama, no iako je inflacija u padu, nije izvjesno da će sadašnja rekordna kamatna stopa od 21% biti smanjena.
U Aziji se sedmica otvara objavom kamatnih stopa u Kini i trgovinskih podataka iz Indonezije, Filipina i Novog Zelanda. Centralna banka Indonezije vjerovatno će zadržati stope nepromijenjene kako bi stabilizovala rupiju, dok će se u Japanu objaviti indeks potrošačkih cijena za Tokio i prodaja u robnim kućama, piše capital.
Južnokorejski ministar trgovine Ahn Duk-geun putuje u Vašington s ciljem da njegova zemlja postane među prvima koje će pregovarati o ublažavanju carina. Japan je već započeo pregovore i, prema Nikkeiju, razmatra prilagođavanje bezbjednosnih standarda za automobile kao dio dogovora s Vašingtonom.
U Latinskoj Americi Argentina će objaviti podatke o BDP-u za februar, nakon što je osigurala 20 milijardi dolara pomoći od MMF-a, uključujući 12 milijardi dolara odmah dostupnih sredstava. Kolumbija, Meksiko i Paragvaj objaviće ekonomske pokazatelje koji će pokazati kako se njihova ekonomije nose s trgovinskim pritiscima, piše Bloomberg.
(24sata.info)