
Događaj je okupio učenike, nastavnike, roditelje, predstavnike lokalnih vlasti i diplomatske misije, kako bi se na dostojanstven način odala počast žrtvama genocida i afirmirale poruke mira i zajedničke odgovornosti.
Programom je obuhvaćena prezentacija o historijskom kontekstu u kojem je počinjen genocid, poruke učenika, umjetnički prikaz sjećanja, te poruke predstavnika obrazovnog i diplomatskog sektora.
Poseban fokus bio je na važnosti edukacije mladih i uloge koju međunarodna zajednica ima u sprečavanju genocida i negiranja zločina.
Učesnici su istakli važnost usvojene rezolucije Generalne skupštine UN-a o Srebrenici, koja poziva na globalno obilježavanje 11. jula kao dana sjećanja, te obavezuje članice da kroz obrazovni sistem osiguraju razumijevanje događaja iz jula 1995. godine.
“Srebrenica je univerzalno upozorenje, opomena za budućnost naše civilizacije. Obrazovanje je naš najvažniji alat da izgradimo budućnost u kojoj se zločini poput ovog nikada više neće ponoviti”, poručio je tokom komemoracije koordinator projekta Miraiba Kerim Hadžić.
Samo poznavanjem historijskih fakata, nazivanjem događaja njihovim pravim imenom te istinskim suočavanjem s historijskim činjenicama možemo postaviti ozbiljne temelje nekog boljeg svijeta bez ratova kojem težimo a koji danas, nažalost, nemamo, ključna je poruka ovog skupa.
Komemoracija je realizirana u sklopu projekta Miraiba, koji već treću godinu povezuje učenike iz Bosne i Hercegovine i Japana s ciljem promocije mira, razumijevanja i zajedničkih vrijednosti.
Prilog o komemoraciji i obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici, kako je najavljeno, bit će emitiran u centralnom dnevniku japanske nacionalne televizije TBS, u petak, 12. jula. Svoju podršku ovom programu dala je i Fondacija “Olimpijada znanja”.
(24sata.info)