
Povod je rješenje duga slučaja “Viaduct”. Magazinović podsjeća da dnevna kamata iznosi 18.500 KM i smatra kako se, ustvari, samo kupuje vrijeme kako bi se ovaj iznos povećao.
“Na kraju će ovaj dug biti legalno plaćen, ali se ne može pobjeći utisku da je nekome cilj da bude što veći iznos. Ko će taj novac poslije podijeliti, to je na Tužilaštvu BiH”, rekao je on.
Smatra kako rješenje Vijeća ministara BiH nije pravo te da, očito, to misle i u Centralnoj banci.
“Očigledno je da nema velike sekiracije jer im dug raste svakim danom i što će ga platiti. Ovo se dešava iz dva razloga: jer je nekome interes da raste dug i jer ne postoji plan kako će se otplatiti dug, već to zavisi od prijedloga i odluka. Zamislite, svaki put kada se desi arbitražna presuda, osuđeni smo na nečiju dobru volju da predloži ili ne predloži rješenje”, navodi Magazinović.
Objasnio je kako se inače rješava vanjski dug. Predstavio je primjer u obliku ljevka gdje se skuplja novac dok se u donjem dijelu nalazi brana. Kada se novac skupi, vraća se dug na osnovu kredita. Kada se svi krediti vrate, diže se brana i novac ide entitetima, Brčkom i kome je potrebno.
Problem je što ne postoji sistem u slučaju arbitražnih presuda. On je predložio dvije izmjene: Zakona o finansiranju institucija BiH i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaduživanju, dugu i garanciji BiH.
“Ovo predlažemo na način da se sve buduće arbitražne presude, a moguće da će ih biti u velikom iznosu, tretiraju kao vanjski dug. Znači da nepostojeći dug današnji za isplatu duga po osnovu arbitražnih presuda se pomjera u postojeći sistem koji funkcioniše”, pojasnio je Magazinović.
Dakle, sakupi se novac, zatim odvoji za vanjski dug i kredite, na isti način i novac za arbitražne presude na teret onog koji je napravio taj dug te se “diže brana”. Poručuje da novac postoji, ali ne i sistem.
Hasanović je pojasnio da bi se ovim zakonskim izmjenama uveo termin “arbitražni dug” koji nije bio tretiran u okviru zakona.
Presuda “Viaduct” neće biti dio ovih rješenja. Hasanović je poručio i kako je vrijeme da Pravobranilištvo radi svoj posao vezano za taj slučaj.
Naveo je kako postoji pet aktivnih arbitraža trenutno, a četiri su na teritoriji RS-a. Njihova ukupna vrijednost iznosi blizu dvije milijarde KM.
Zastupnik Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Predrag Kojović smatra da je pravno neobjašnjivo kako ove presude nisu bile dio zakonskih rješenja te da je bitno pitanje ko ima koristi od ovih dugova.
Sjednica Predstavničkog doma je u četvrtak kada bi se trebalo i odlučiti o ovom prijedlogu.
(24sata.info)