Tunel - x

Više od 20 migranata, mahom iz Afganistana, ilegalno je prešlo granicu između Bjelorusije i Poljske tako što su iskopali tunel ispod tehničke barijere postavljene duž granice, saopćila je granična služba u poljskom regionu Podlaskie.

Incident se dogodio u blizini graničnog prijelaza Michałów, a poljski graničari ostali su zatečeni ovim nesvakidašnjim pokušajem ulaska u zemlju. Ipak, tu se migrantska akcija nije završila.

U blizini sela Narewka, migranti su pružili i fizički otpor – gađali su granične patrole kamenjem, petardama, flašama i čak bacali bodljikavu žicu na ceste. Tom prilikom jedno vozilo granične službe je oštećeno.

Graničari su na ovom sektoru samo 9. jula zabilježili više od 100 pokušaja ilegalnog prelaska granice. Osim Afganistanaca, pokušaje prelaska su činili i migranti iz Iraka, Sudana, Kameruna, Alžira i Eritreje.

Dan nakon incidenta kod Narewke, sličan napad dogodio se i kod sela Mielnik, gdje su migranti ponovo gađali policajce bocama punim tečnosti i kamenjem. Poljske vlasti navode da su napadi na njihove službenike i njihova vozila na granici s Bjelorusijom postali gotovo svakodnevni.

U vezi s pokušajima ilegalnog prelaska granice uhapšene su dvije osobe koje su se bavile krijumčarenjem ljudi – jedan državljanin Bjelorusije kod grada Lipsk, te jedan poljski državljanin koji je prevozio tri migranta iz Irana u blizini Narewke, prenosi Klix.

Dugotrajna migrantska kriza

Ova kriza traje od kraja 2021. godine, kada je došlo do naglog povećanja broja migranata – uglavnom iz zemalja Bliskog istoka i Afrike – koji su pokušavali ući u Poljsku i Litvaniju preko teritorije Bjelorusije. Evropska unija i poljske vlasti optužuju bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka da orkestrira ovu krizu, koristeći migrante kao sredstvo političkog pritiska i destabilizacije EU, u dogovoru s Moskvom.

Od tada, desetine migranata su izgubile živote zarobljeni između dvije strane granice, bez mogućnosti da zatraže azil. Organizacije za ljudska prava optužuju poljske vlasti da primjenjuju nezakonite taktike “pushbacka” – nasilnog vraćanja migranata nazad u Bjelorusiju bez omogućavanja pristupa postupku azila.

U jednom od najtragičnijih incidenata prošle godine, poljski vojnik je izgubio život nakon što ga je migrant izbo nožem.

Pojačane mjere sigurnosti

Poljska je u proteklim godinama znatno pojačala sigurnost na granici – izgradila je veliku čeličnu barijeru na dijelovima granice s Bjelorusijom i ruskom enklavom Kalinjingrad, a uspostavljene su i privremene zone isključenja, dok su granične službe dobile dodatna ovlaštenja.

Prema podacima Podlaskie granične službe, od početka 2025. godine zabilježeno je oko 15.000 pokušaja ilegalnog prelaska granice na ovom području.

U nastojanju da dodatno suzbije ilegalne migracije, Poljska je početkom sedmice ponovno uvela kontrole na granicama s Njemačkom i Litvanijom, optužujući njemačke vlasti da ilegalne migrante vraćaju na poljsku teritoriju i ostavljaju ih na cjedilu.

(24sata.info)