profimedia

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa razmatra suspenziju habeas corpusa – prava osobe da ospori svoj pritvor na sudu, rekao je jedan od glavnih pomoćnika američkog predsjednika.

Stephen Miller, zamjenik šefa osoblja Bijele kuće, rekao je novinarima u petak da američki ustav dozvoljava da se zakonska sloboda suspenduje u vrijeme “pobune”.

Njegovi komentari došli su u trenutku dok su sudije pokušavale osporiti neka nedavna pritvaranja koja je izvršila Trumpova administracija u nastojanju da se bori protiv ilegalne imigracije, kao i da uklone strane studente

“Mnogo toga zavisi od toga da li sudovi postupe ispravno ili ne”, rekao je Miller.

Postoji nekoliko neriješenih građanskih postupaka protiv Trumpove administracije deportacije nedokumentiranih migranata na osnovu habeas corpusa.

Nedavno je savezni sudija naredio puštanje na slobodu jednog turskog studenta koji je bio u pritvoru šest sedmica nakon što je napisao tekst koji je kritikovao Izrael, prenosi Klix.

Prošle sedmice, drugi sudija je naredio da student Univerziteta Columbia koji je pritvoren zbog svog zalaganja za Palestince bude pušten na slobodu nakon peticije na osnovu habeas corpusa.

Međutim, druge sudije su stali na stranu Trumpove administracije u takvim sporovima.

Miller je opisao habeas corpus kao “privilegiju” i rekao da je Kongres već usvojio zakon kojim se pojedinim sudovima oduzima nadležnost nad imigracijskim slučajevima.

Pravni stručnjaci doveli su u pitanje istinitost njegovog tumačenja američkog zakona.

Jedno od ključnih Trumpovih predizbornih obećanja bilo je deportacija miliona imigranata iz SAD-a, a njegova administracija je tražila različite načine za ubrzavanje deportacija od povratka u Bijelu kuću. U martu je naredba federalnog sudije spriječila Trumpovu administraciju da se pozove na stoljetni ratni zakon kako bi opravdala deportaciju više od 200 Venecuelanaca.

Ali deportacije su zaostajale za pritvorima – dok je jedna osoba deportovana greškom.

Zakonsko pravo je suspendovano četiri puta u američkoj historiji: tokom američkog građanskog rata pod Abrahamom Linkolnom, na Havajima nakon japanskog bombardovanja Pearl Harbora 1941. godine, na Filipinima tokom američkog vlasništva 1905. godine, i tokom borbe protiv aktivnosti bjelačke suprematističke grupe Ku Kluks Klan u 19. vijeku.

Nejasno je hoće li Trump pokušati suspendovati habeas corpus bez odobrenja Kongresa.

(24sata.info)