
Ovo uključuje hiljade bombi i projektila korištenih u napadima, uz sedam oborenih dronova i dva potonula borbena aviona, prema riječima dva američka dužnosnika informirana o troškovima.
Nakon sedmica operacija Sjedinjenih Američkih Država, činilo se da Huti još uvijek mogu udarati izvan Jemena, pokrenuvši napad koji je ciljao glavni međunarodni izraelski aerodrom upravo ove sedmice. No iznenađujući sporazum koji je Trump najavio u utorak, u kojem će SAD obustaviti napade i druge operacije protiv Huta u zamjenu za prekid napada skupine na američke brodove, mogao bi biti dovoljan da se misija proglasi izvršenom, za sada.
Detalji o sporazumu bili su rijetki. Još uvijek nije jasno kako je sklopljen, koliko bi dugo mogao trajati i što je dugoročno značio za sukob koji traje još od 2023. godine.
Ono što je poznato jest da se sporazum, koji je djelomično postignut putem omanske vlade, prema riječima dva američka dužnosnika, odnosi samo na američke brodove. Očekuje se da će Huti nastaviti pucati na Izrael i brodove drugih zemalja.
“Administracija je očito tražila odmak od ove kampanje protiv Huta”, rekao je jedan američki dužnosnik upoznat s vojnim operacijama protiv Huta.
Uspjeh u borbi od marta bilo je teško izmjeriti – američke dronove poslane da utvrde jesu li ciljevi pogođeni često su obarali Huti, a na terenu u Jemenu nije bilo američkih snaga koje bi mogle procijeniti učinkovitost kampanje za Pentagon, rekao je dužnosnik.
No, napori pod Trumpom imali su veliku cijenu i iscrpljivali su američke zalihe, rekla su dva američka dužnosnika.
Od 15. marta, kada je Trumpova administracija najavila svoju trenutnu kampanju protiv Huta, poznatu kao Operacija Rough Rider, Pentagon je potrošio otprilike 2000 bombi i projektila vrijednih više od 775 miliona dolara protiv te grupe, prema riječima dvaju američkih dužnosnika koji su upoznati s troškovima. To uključuje stotine bombi od 2000 funti koje mogu koštati 85 000 dolara svaka, najmanje 75 Tomahawka koji koštaju oko 1,9 miliona dolara svaki, najmanje 20 zračnih krstarećih projektila AGM 158 po cijeni od oko 1,5 miliona dolara po projektilu i mnogo druge municije.
SAD je također potrošio najmanje 10 miliona dolara na premještanje najmanje dva sistema proturaketne odbrane Patriot i vojne opreme za održavanje sistema u regiji brodom, prema američkom vojnom popisu koji je dostavljen NBC Newsu.
To ne uključuje troškove opreme koju je premjestio zrakom. Tokom svjedočenja pred Kongresom prošlog mjeseca, admiral Sam Paparo, koji vodi američku Indo-pacifičku komandu, rekao je da je vojska koristila 73 leta C-17 za premještanje jednog sistema protuzračne odbrane Patriot iz njegove regije na Bliski istok. Let C-17 košta oko 27.000 dolara po satu, a američka vojska premjestila je dva sistema Patriot u regiju.
No, sve je veća zabrinutost da pristup Trumpove administracije borbi protiv Huta nikada neće biti dugoročan.
“Washington ima malo strpljenja i kratak raspon pažnje te je malo vjerovatno da će posvetiti resurse i pažnju na visokoj razini potrebne da se ova kampanja dovede do smislenog ishoda”, rekla je Dana Stroul, koji je bio vodeći politički dužnosnik za regiju u Pentagonu tokom Bidenove administracije.
Ako se sporazum koji je Trump najavio u utorak održi, mogao bi omogućiti SAD-u da opravda obustavu operacija protiv Huta, ali vjerojatno neće promijeniti stvarnost da Huti i dalje mogu ometati plovidbu u Crvenom moru.
“Huti će prestati pucati na američke brodove na neko vrijeme, ali neće prestati ispaljivati projektile na Izrael, komercijalni brodovi se neće vratiti i ništa se neće promijeniti u građanskom ratu u Jemenu”, rekla je Stroul, sada direktorica istraživanja u Washingtonskom institutu.
(24sata.info)