
Predsjednik Donald Tramp je u petak, uoči ključnih trgovinskih pregovora, nagovijestio da je spreman da snizi carine za Kinu na osamdeset posto, ali taj nivo i dalje može biti viši od onoga čemu su se investitori i poslovni lideri nadali.
Tramp je u objavi na Truth Social-u rekao: „Carina od osamdeset posto za Kinu izgleda ispravno! Za Skota B.“ Ministar finansija Skot Besent jedan je od američkih zvaničnika koji će ovog vikenda razgovarati sa kolegama iz Kine na sastancima u Švajcarskoj.
Carina od osamdeset posto predstavljala bi značajno smanjenje u odnosu na carinu od sto četrdeset pet posto sa kojom se trenutno suočavaju mnogi kineski proizvodi. Međutim, taj broj se i dalje može smatrati ograničavajućim za trgovinu. Takođe, to je znatno više od osnovne carine od deset posto u trgovinskom sporazumu između SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva koji je objavljen u četvrtak.
Nije jasno da li Tramp želi da stopa od osamdeset odsto bude dugoročna carina za Kinu ili bi trebalo da se posmatra kao korak u pregovorima.
U posebnoj objavi, Tramp je rekao: „Mnogi trgovinski sporazumi su u pripremi, svi dobri (ODLIČNI)!“
Kina se smatra ključnom preprekom u Trampovim naporima da uzdrma globalno trgovinsko okruženje. Dok su mnoge druge velike zemlje vidjele djelimično pauziranje njegovih ranije najavljenih tarifa 9. aprila, tenzije između Bijele kuće i Pekinga su rasle sve dok obe zemlje nisu uvele tarife veće od sto odsto na robu.
Kina je jedan od najvećih trgovinskih partnera SAD-a. Prema podacima Kancelarije američkog trgovinskog predstavnika, SAD je 2024. godine izvezao robu u Kinu u vrijednosti od 143,5 milijardi dolara, dok je uvozio 438,9 milijardi dolara.
U drugoj objavi na Truth Social-u u petak ujutro, Tramp je rekao: „ Kina bi trebala otvoriti svoje tržište SAD-u, bilo bi to tako dobro za njih!!! Zatvorena tržišta više ne funkcionišu!!!”
Ne očekuje se da će razgovori u Švajcarskoj ovog vikenda rezultirati potpunim trgovinskim sporazumom. Američki trgovinski predstavnik Džejmison Grir rekao je u četvrtak u emisiji „Power Lunch“ da želi da razgovori rezultiraju „stabilnošću“ koja bi mogla biti „temelj za nešto više“.
Najnoviji podaci o otpremi pokazuju drastičan pad količine robe koja se kreće iz Kine u SAD, što dovodi do zabrinutosti zbog mogućnosti viših cijena ili čak nestašice određene robe u nadolazećim sedmicama.
Čini se da komentari u petak o kineskim carinskim stopama signaliziraju promjenu Trampovog stava. Predsjednik je u srijedu rekao da neće sniziti carine kako bi Kinu doveo za pregovarački sto, piše SEEbiz.
(24sata.info)