Američki predsjednik Donald Trump je na društvenoj mreži Truth Social najavio prekid rata između Irana i Izraela.

“Potpuno je dogovoreno između Izraela i Irana da će doći do potpunog i totalnog primirja za otprilike šest sati od sada, kada Izrael i Iran završe svoje trenutne, završne misije, u trajanju od 12 sati, nakon čega će se rat smatrati završenim”, napisao je Trump.

Najavio je da će Iran započeti primirje, te da će 12 sati kasnije sve vojne operacije obustaviti i Izrael. Ove dvije zemlje su u narednim satima najavile nove napade. Izraelci su najavili kako će gađati ciljeve u Teheranu, dok je iranska vojska najavila napade u Ramat Gan regiji nedaleko od Tel Aviva.

“Tokom svakog primirja, druga strana će ostati mirna i puna poštovanja. Pod pretpostavkom da sve funkcioniše kako treba – a hoće, želim čestitati objema zemljama, Izraelu i Iranu, na izdržljivosti, hrabrosti i inteligenciji da završe ono što bi se moglo nazvati ’12-dnevni rat’. Ovo je rat koji je mogao potrajati godinama i uništiti cijeli Bliski istok, ali nije, i nikada neće”, dodao je on.

Podsjetimo, rat je počeo 13. juna kada je Izrael odlučio napasti Iran. Kao cilj su naveli zaustavljanje iranskog nuklearnog programa, ali mete su im bile i vojne, ali i civilne.

Trump je uvukao Ameriku u rat proteklog vikenda s napadom na iranska nuklearna postrojenja, a zatim je Iran odgovorio napadom na američku bazu u Kataru.

Ipak, samo par sati nakon iranskog napada na američku bazu, Trump je najavio primirje između ove dvije zemlje.

(24sata.info)