Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić rekla je da je u moru političkih tema nezapaženo prošla informacija da je industrijska proizvodnja pala za 7,5 posto, i to u svim oblastima u odnosu na prethodnu godinu.

– Dok na svim nivoima vlasti pratimo političke krize bez početka i kraja, ne nazirući minimum rješenja, skoro neprimijećeno prolazi podatak da je industrijska proizvodnja u RS u junu 2023. godine u odnosu na isti mjesec 2022. godine manja za 7,5 posto. Slična situacija je i u drugom entitetu, tako da je pad industrijske proizvodnje u cijeloj BiH oko 7,6 posto, prema zvaničnim podacima – saopćila je na konferenciji za novinare Jelena Trivić.

Ona je rekla da pad industrijske proizvodnje nije zabilježen samo u oblasti prerade drveta (zbog zabrane izvoza određenih proizvoda od drveta), nego u mnogim oblastima prerađivačke industrije (proizvodnja tekstila, kože, odjeće) kao i u području vađenja ruda i kamena.

– Istovremeno, industrijska proizvodnja u Srbiji u junu 2023. godine u odnosu na isti mjesec prošle godine, veća je za 0,5%. Zemlje Evropske unije bilježe godišnji pad od 1,2%, dok je situacija pojedinačno po zemljama različita: neke zemlje imaju visok rast (Danska, Irska), dok neke bilježe značajan godišnji pad (Bugarska, Estonija) – dodala je.

Pad industrijske proizvodnje

Trivić je istakla da razloge pada industrijske proizvodnje u RS i u cijeloj Bosni i Hercegovini u posljednjim mjesecima, kao i na godišnjem nivou u odnosu na prethodnu godinu, ipak treba tražiti u unutrašnjim faktorima, ali time se, kako kaže ona, izgleda, niko ne bavi.

Što se tiče finansijske stabilnosti RS, ona se ne dokazuje izjavama zvaničnika, nego konkretnim i zvaničnim podacima.

– Prema zvaničnim podacima Vlade RS iz Dokumenta okvirnog budžeta, otplata duga neće iznositi više od milijardu КM samo u ovoj godini, nego i u narednim godinama, a najteža će biti 2026. godina kada dospijevaju obveznice sa Londonske berze. U toj godini rata kredita koju će RS morati da vrati iznosit će 1,6 milijardi КM. Ogroman finansijski teret u narednim mjesecima i godinama biće najveća prepreka ekonomskom rastu RS.

O kakvoj finansijskoj stabilnosti uopšte mogu da govore zvaničnici kada zdravstveno osiguranje nema preko 50.000 građana. Da li mislite da njih tješe lažne izjave o finansijskoj stabilnosti koje čujemo iz režima – pitala je.

Lični problem

Ona je kazala da uzroke pada industrijske proizvodnje treba tražiti na domaćem tržištu.

Govoreći o političkoj situaciji, predsjednica Narodnog fronta je rekla da ta stranka neće pratiti Milorada Dodika u svemu ovome što se dešava.

Ona je naglasila da je optužnica protiv Dodika, kako kaže, njegov lični problem u koji je sam upao.

– Neka se sam čupa iz te krize i neka se ne krije iza naroda. Smatramo ga najodgovornijim za katastrofalno stanje u RS. Ugrožen je lično on, a ne institucija predsjednika RS – kazala je Trivić.

Kada je riječ o Banjoj Luci, ona je rekla da je Narodni front opozicija i jednim i drugim.

– Niti Vlado Đajić zna da vodi UKC, niti Draško Stanivuković zna da vodi grad – kazala je ona, navodeći da neće bježati od kandidature za gradonačelnika Banje Luke.

(24sata.info / Avaz)