Hibridne prijetnje, tajne bitke i ideološko nadmetanje u digitalnoj areni. Sve ovo je argumentacija stručnjaka za nacionalnu sigurnost Marka Totha i bivšeg američkog obavještajca pukovnika Jonathana Sweeta za tvrdnje da je ljudska civilizacija već u trećem globalnom sukobu.
“Ovaj treći globalni požar ne izgleda niti se osjeća kao ono što je Hollywood zamislio”, upozoravaju ovi stručnjaci.
“Bez oblaka koji liči na pečurku ili apokaliptične pustoši. Umjesto toga, to je rat od hiljadu rezova, koji se vodi na multiregionalnim i multidomenskim ratištima”.
Hibridni rat i tajne operacije
Koncept hibridnog ratovanja leži u srcu argumenata da je treći svjetski rat već u toku.
Za razliku od tradicionalnih ratova, današnji sukobi se ne vode samo oružjem i bombama, već i svim vrstama taktika uključujući cyber napade, dezinformacije, sabotaže i ekonomske manipulacije.
Toth i Sweet u razgovoru za Daily Mail upiru prstom u Vladimira Putina kao glavnog pokretača marša ka katastrofi i kažu da ruska strategija obuhvata više arena – ne samo u Ukrajini, već od Afrike do vanzemljine atmosfere i digitalnog teatra.
U Africi, ruske paravojne grupe, kao što je Wagner grupa, podsticale su državne udare, destabilizujući demokratije i konsolidujući uticaj Moskve.
A u Evropi su se špijunaža i štetne tajne operacije ponovo pojavile hladnoratovskim intenzitetom.
Napadi podmetanja požara usmjereni na logistička čvorišta širom Zapada kako bi se poremetili kritični lanci snabdijevanja, dok su odvažni atentati rezali ruske disidente i političke protivnike na ulicama.
Prema Sweetu i Tothu, ovo nekonvencionalno ratovanje u ‘sivoj zoni’ je Putinova ekspertiza.
“Putinova sposobnost da vodi hibridni rat je nedvojbeno njegova najveća snaga”, naglašavaju stručnjaci ukazujući na ruske napore da širi dezinformacije, konstruiše prokremljovske narative i utiče na vlade i građane da se okrenu protiv Zapada.
“Da biste u potpunosti razumjeli opseg ruske ogromne kampanje dezinformacija, samo pogledajte SAD, UK i Afriku. Ruske farme trolova i botova koriste memove i lažne račune za provjeru činjenica kako bi demonizovalii Zapad i odvratili pažnju od ruskih paravojnih operacija koje ruše demokratije”, rekli su Sweet i Toth, prenosi N1.
“Ruske farme trolova i botova infiltrirale su se u internetske prostore crtaćima, memovima i lažnim računima za provjeru činjenica kako bi širili neslogu i nagrizali povjerenje u zapadne vlade. Ovo uključuje sofisticirane alate umjetne inteligencije koji stvaraju dubinske lažne i izmišljene narative, kao što je lažni dokumentarni film ‘Olympics Have Fallen’, dizajniran da podstakne strah uoči Olimpijskih igara u Parizu. Čak je i svemir postao bojno polje, a Putin prijeti antisatelitskim oružjem koje ima za cilj osakaćivanje zapadnih komunikacija i obavještajnih mreža”, tvrde oni.
‘Kinetički’ sukobi i fizički rat
Iako građani zapadnih zemalja možda moraju biti oprezni s dezinformacijama, postoji nekoliko žarišta gdje je takozvani kinetički rat uveliko u toku.
Nigdje u svijetu to nije očiglednije od Ukrajine u kojoj su stotine hiljada vojnika i civila poginule u ratu koji se približava svojoj trogodišnjici.
Nedavni ukrajinski udari projektilima ATACMS, koje su osigurale SAD, i Storm Shadow, koje je osigurala Velika Britanija, pokrenuli su Putina da odobri napad ‘Orešnikom’, novim hipersoničnim balističkim projektilom na Ukrajinu.
Nekoliko dana ranije, šef Kremlja potpisao je izmijenjenu nuklearnu doktrinu kojom je službeno smanjen prag pod kojim Moskva može rasporediti svoje razorno oružje.
Ruska vojska napreduje na zapad u Ukrajini nezabilježenom brzinom od prvih dana invazije 2022. godine.
Za bivšeg francuskog predsjednika Francoisa Hollandea današnja geopolitička klima predstavlja egzistencijalnu bitku oko različitih pristupa upravljanju i izgradnji društava koja bi se, iako ne tako crno-bijela kao hladnoratovski sukob kapitalizma i komunizma, mogla pokazati jednako smrtonosnom.
Upozorenje Hollandea
Bivši francuski predsjednik kaže da EU mora biti spremna boriti se protiv tarifnog rata s Trumpom i sankcionisati Elona Muska.
“Mi smo u svjetskom ratu između demokratije i autoritarizma”, rekao je Hollande na predavanju na King’s College London ranije ovog mjeseca.
Hollande vidi evropske podjele i uspon krajnje desnih stranaka kao ključni izazov.
“Želimo li nastaviti braniti demokratiju? Jesmo li spremni dati dio naših života da bismo to održali?”, upitao je bivši prvi čovjek Francuske, a njegova upozorenja su naglašena prisustvom sjevernokorejskih trupa koje se bore na strani Putina u Ukrajini, što je “jeziv znak da se globalni savezi spajaju u sukob”.
“To je prvi put od kraja Hladnog rata da iza ruskih snaga stoje trupe sa drugog kontinenta u Evropi”, rekao je on govoreći o više od 10.000 sjevernokorejskih vojnika koji podržavaju moskovske snage u Kursku.
“Moramo učiniti mnogo više – uključujući masovno povećanje pomoći Ukrajini”, zaključio je Hollande.
Šta Zapad može učiniti?
Pitanje nije da li je Treći svetski rat počeo, već da li možemo da ga spriječimo prije nego što bude prekasno, upozoravaju stručnjaci.
A kako Hollande naglašava: “Mi smo na mjestu slobode. Ono što se računa je naša snaga i odlučnost”.
(24sata.info)