toplotni val - Severe Weather

Ekstremna vrućina do 44 stepena Celzijusa na nekim mjestima i jake oluje preplavljuju Evropu, izazivajući poplave i podižući upozorenje na požare.

Snažan sistem niskog pritiska premjestio se u centralnu Evropu, što je izazvalo crvena upozorenja u Danskoj i upozorenja na grmljavinu duž baltičke obale Njemačke i Poljske.

Srednja karta anomalija indeksa požarnog vremena Evropskog informacionog sistema o šumskim požarima pokazala je dva različita klastera ekstremnih i vrlo ekstremnih uslova.

“Jedan klaster pokriva veći dio Norveške, Švedske i Finske”, navodi se.

Drugi se proteže preko jugoistočne Evrope, uključujući južnu Italiju, Balkan, Grčku, ostrvo Kipar, Bugarsku, Rumuniju i Tursku.

Klimatske promjene povećavaju učestalost i ozbiljnost ekstremnih vremenskih događaja, od snažnih oluja do šumskih požara, na kontinentu koji se najbrže zagrijava.

U jugoistočnoj Evropi, vrućina se nastavlja intenzivirati.

Prognozira se da će Grčka i Italija dostići do 44 stepena prije vikenda. Rad na otvorenom je sada zabranjen tokom najtoplijeg dijela dana, a veći dio kopna je u stanju visoke pripravnosti od požara.

Meteorolozi su također upozorili da bi neuobičajeno vruće Mediteran moglo potaknuti još snažnije oluje.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, klimatske promjene uzrokuju smrtonosnije toplotne talase, poplave i šumske požare.

U 2022. godini, ekstremne vrućine uzrokovale su više od 60.000 smrtnih slučajeva u Evropi – broj koji bi se mogao udvostručiti do 2050. godine bez djelovanja.

WHO je saopćila da se uticaji ekstremnih vremenskih uslova na zdravlje uglavnom mogu spriječiti snažnim mjerama javnog zdravlja, prenosi N1.

(24sata.info)