
Francuska je izdala rekordan broj upozorenja na vrućinu dok zemlju, kao i dijelove južne i istočne Evrope, pogađaju izuzetno visoke temperature.
Šesnaest francuskih regija, uključujući i Pariz, jučer je stavljeno pod crveni alarm – najviši stepen upozorenja u zemlji – dok je još 68 regija pod narandžastim upozorenjem. Dan ranije, 84 od 96 regija u kontinentalnom dijelu Francuske bilo je pod narandžastim upozorenjem, što je ministrica za klimatska pitanja Agnès Pannier-Runacher nazvala “nezapamćenom situacijom”.
Upozorenja zbog vrućine izdata su i u dijelovima Španije, Portugala, Italije, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i balkanskih zemalja, uključujući i Bosnu i Hercegovinu te Hrvatsku. Španija i Portugal zabilježili su proteklog vikenda najtoplije dane u junu otkad se vodi evidencija.
U El Granadu u Andaluziji, temperatura je u subotu dostigla 46 °C, dok je u mjestu Mora, u centralnom Portugalu, u nedjelju izmjereno čak 46,6 °C. U mnogim zemljama hitne medicinske službe su u stanju pripravnosti, a građanima je preporučeno da ostanu u zatvorenom prostoru što je više moguće.
Skoro 200 škola u Francuskoj potpuno je ili djelimično zatvoreno zbog toplotnog vala koji traje već više od sedmicu dana, a vrhunac se očekuje sredinom sedmice. Crveni alarm u Francuskoj stupa na snagu danas u 12:00 sati po lokalnom vremenu.
U južnom planinskom lancu Corbières u nedjelju je izbilo više požara, što je dovelo do evakuacija i zatvaranja autoputa. Požari su u međuvremenu stavljeni pod kontrolu, izvijestili su zvaničnici za francuske medije.
U Italiji su 21 grad – uključujući Rim, Milano i Veneciju – kao i ostrvo Sardinija, pod najvišim stepenom upozorenja. Mario Guarino, potpredsjednik Talijanskog društva hitne medicine, rekao je agenciji AFP da su hitni bolnički odjeli širom zemlje zabilježili porast slučajeva toplotnog udara za 10 posto.
Dijelovi Ujedinjenog Kraljevstva jučer su bili nadomak najtoplijeg junskog dana u historiji. Najviša temperatura u zemlji zabilježena je na londonskom aerodromu Heathrow – 33,1 °C. U Wimbledonu je izmjereno 32,9 °C, što je najtopliji prvi dan tog teniskog turnira u historiji.
U Španiji, koja je na putu da zabilježi najtopliji juni dosad, upozorenja na vrućinu i dalje su na snazi. “Ne mogu da spavam, imam nesanicu. Dobijam toplotne udare, prestajem jesti i ne mogu se koncentrisati”, rekla je za Reuters 21-godišnja Anabel Sanchez iz Sevilje.
Slično je stanje i u Portugalu, gdje je sedam okruga – uključujući glavni grad Lisabon – pod najvišim stepenom upozorenja. U Njemačkoj je nacionalna meteorološka služba upozorila da bi temperature u utorak i srijedu mogle dostići gotovo 38 °C – što bi mogle biti nove rekordne vrijednosti.
Toplotni val dodatno je snizio nivo rijeke Rajne – ključne plovne rute – što ograničava količinu tereta na brodovima i povećava troškove transporta.
Zemlje Balkana također se suočavaju s intenzivnim vrućinama, iako su temperature ponegdje počele padati. U Turskoj su spasioci evakuisali više od 50.000 ljudi – uglavnom iz ljetovališta u Izmiru na zapadu zemlje – dok vatrogasci nastavljaju gasiti stotine požara koji su izbili posljednjih dana.
Požari koje su potakli vjetrovi brzine 120 km/h uništili su najmanje 20 kuća.
Požari su izbili i u Hrvatskoj, gdje su obalna područja pod crvenim upozorenjima na vrućinu. Za susjednu Crnu Goru izdato je upozorenje na ekstremne temperature.
Temperature u Grčkoj već nekoliko dana dostižu gotovo 40 °C, a priobalna mjesta blizu Atine prošle su sedmice gorjela – uništene su kuće, a stanovnici su morali napustiti to područje.
U srijedu je Srbija zabilježila najtopliji dan otkad postoje mjerenja, a nacionalna meteorološka služba u ponedjeljak je upozorila da u velikom dijelu zemlje vladaju “ozbiljni i ekstremni uslovi suše”. U četvrtak je u Sarajevu izmjerena rekordna temperatura od 38,8 °C. U Sloveniji je u subotu zabilježena najviša junska temperatura u historiji.
U glavnom gradu Sjeverne Makedonije, Skoplju, u petak je izmjereno 42 °C, a slične temperature očekuju se i narednih dana.
Toplotni val ne predstavlja samo zdravstveni rizik – on utječe i na okoliš. Povišene temperature Jadranskog mora pogoduju invazivnim vrstama poput otrovne ribe lav, a dodatno opterećuju i alpske glečere koji se već povlače rekordnom brzinom.
Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava, Volker Turk, upozorio je u ponedjeljak da toplotni val naglašava potrebu za prilagođavanjem klimatskim promjenama – napuštanjem praksi i izvora energije poput fosilnih goriva, koji su glavni uzročnici klimatskih promjena.
“Rastuće temperature, podizanje nivoa mora, poplave, suše i požari predstavljaju prijetnju našim pravima na život, zdravlje, čist, zdrav i održiv okoliš – i mnogo više od toga”, rekao je Turk pred Vijećem za ljudska prava UN-a.
Toplotni valovi postaju sve češći zbog klimatskih promjena izazvanih ljudskom aktivnošću, navodi Međuvladin panel UN-a za klimatske promjene. Ekstremno visoke temperature dešavat će se sve češće – i bit će sve intenzivnije – kako se planeta nastavlja zagrijavati, upozoravaju naučnici.
Richard Allan, profesor klimatskih nauka sa Univerziteta u Readingu (UK), objasnio je da sve veći nivoi stakleničkih plinova otežavaju Zemlji da se oslobodi viška toplote.
“Toplija atmosfera koja više isparava efikasnije isušuje tlo, što znači da se toplotni valovi pojačavaju – a umjerene vrućine danas postaju ekstremne”, rekao je Allan, pišu Vijesti.ba.
(24sata.info)