Kako pojašnjava dijetetičarka Sophie Lauver, flavanoli mogu usporiti apsorpciju ugljikohidrata,poboljšati osjetljivost na inzulin i sačuvati beta-stanice u gušterači.
“Istraživanja su pokazala da kakao može pomoći u očuvanju zdravlja gušterače i regulaciji inzulina što može odgoditi ili spriječiti pojavu dijabetesa tipa 2”, kazala je, prenosi Klix.
Nutricionistkinja Catherine Gervacio dodala je da flavanoli poboljšavaju protok krvi, smanjuju upale i snižavaju krvni pritisak, čime se smanjuje opterećenje srca i rizik od srčanog udara.
Mnogi komercijalni proizvodi za topli kakao sadrže niske nivoe flavanola, pa je najbolji izbor priprema ovog toplog napitka kod kuće. Također, uz njega preporučuje se i tamna čokolada jer ima veću koncentraciju flavanola.
Osim kakaa i tamne čokolade još nekoliko namirnica pomaže u smanjenju rizika od srčanog udara i dijabetesa. Posebno se preporučuju fermentirane namirnice poput kiselog kupusa. Dijetetičarka Lauver navodi da je bitno konzumirati raznovrsne biljne namirnice bogate vlaknima, vitaminima i mineralima.
Najbolji rezultati postižu se kombinacijom raznovrsne ishrane, redovne tjelesne aktivnosti, kvalitetnog sna i upravljanja stresom. Sve ove navike djeluju zajedno u zaštiti srca i pomažu u prevenciji dijabetesa.
(24sata.info)