Neke od promjena stižu u narednim sedmicama, a uključuju sprečavanje korisnika TikToka mlađih od 18 godina da koriste određene efekte koji mijenjaju izgled. Također, proširuju se opisi filtera koji specificiraju šta oni mijenjaju kada se koriste.
U saopćenju se navodi da starosne restrikcije neće važiti za filtere koji su “dizajnirani da budu očigledni i smiješni” poput dodavanja životinjskih ušiju, komičnog uvećavanja određenih karakteristika i slično. Promjena je usmjerena na filtere za uljepšavanje kao što su Bold Glamour, koji prikazuju kožu korisnika glatkom, čini njihove trepavice dužim, lica mršavijim, a sve to je teže otkriti.
Promjene su najavljene na TikTokovom Evropskom forumu za sigurnost održanom u Dublinu, a potom su objavljene i na internetu. Da li će promjene biti proširene globalno, zasad nije poznato, prenosi Klix.
Bilo kako bilo, platforma je morala reagovati nakon izvještaja neprofitne organizacije Internet Matters, koja se bavi zaštitom sigurnosti djece na internetu. U izvještaju se navodi da filteri za uljepšavanje doprinose iskrivljenom pogledu na svijet u kojem usavršene fotografije postaju normalne. Djeca često ne mogu prepoznati uređivane fotografije te osjećaju “značajan pritisak društva” da na određen način izgledaju na internetu.
Novi resursi će biti uvedeni u 13 evropskih zemalja u narednim sedmicama te će povezati korisnike koji prijavljuju sadržaj vezan za samoubistvo, samopovrijeđivanje, mržnju i zlostavljanje s relevantnim lokalnim linijama za pomoć. Prema TikToku, platforma sada ima više od 175 miliona mjesečno aktivnih korisnika u Evropi.
“Nema kraja kada je riječ o sigurnosti i mi nastavljamo učiti od naše zajednice, udruživati se s ekspertima i težiti da budemo još bolji. Ako se naši korisnici ne osjećaju sigurno, oni neće biti u potpunosti svoji na TikToku, a platforma onda jednostavno neće biti ista”, poručila je Christine Grahn, šefica evropske javne politike TikToka.
TikTok istražuje i nove tehnologije mašinskog učenja, koje mogu otkriti profile korisnika mlađih od 13 godina što je minimalna starosna granica legalno korištenje platforme. Iz kompanije kažu da korisnici kojim profili budu izbrisani imaju mogućnost žalbe ukoliko smatraju da je napravljena greška. TikTok svake godine ukloni oko 6 miliona profila iz cijelog svijeta jer ne zadovoljavaju pravilo minimalne starosne dobi.
(24sata.info)