Ugljen monoksid - hutterstock

Tako su policajci iz Teočaka 26. decembra pronašli u porodičnoj kući tijela tročlane porodice Čeliković, a prema dosadašnjim informacijama, uzrok smrti je trovanje ugljen monoksidom, tačnije korištenje agregata zbog nestanka električne energije.

Prema riječima njihovih komšija, agregat su spojili napolju, ali su ga ubacili u garažu jer su se bojali da bi ga neko mogao ukrasti.

Još jedna slična tragedija desila se jučer u mjestu Buturović Polje.

Tijela supružnika Š.H. i E.H. su pronađena u porodičnoj kući, a čini se da su i oni vjerovatno koristili agregat za proizvodnju električne energije što znači da bi uzrok smrti također moglo biti trovanje ugljenim monoksidom, sudeći po nezvaničnim informacijama.

Slična, tragična vijest dočekala je i građane Bosne i Hercegovine prvog dana 2021. godine. Tada je smrtno stradalo osmero mladih iz Rakitna i Posušja koji su zajedno slavili novogodišnju noć.

Uzrok smrti – trovanje ugljen monoksidom.

Prijatelji iz susjedne vikendice su ih pronašli ujutru mrtve, a istraga je pokazala da su imali smrtonosnu dozu ugljen monoksida iz agregata za struju koji je radio u pomoćnoj prostoriji vikendice koja je bila uz prostoriju gdje su mladi boravili i na kojoj je prozor bio otvoren.

“Tihi ubica”

Ugljen monoksid se smatra “tihim ubicom”, tačnije plinom bez boje, ukusa i mirisa. Trovanje završi smrću, pogotovo kada se uzme u obzir da do nje dolazi vrlo brzo i neprimjetno.

U prostorijama gdje se loži i grije potrebno je redovno prozračavati prostorije, a bar jednom godišnje odžačar treba pregledati dimnjak te plinske cijevi koje vode do radijatora.

Preporučuje se redovno servisiranje kućanskih aparata na plin, a instalaciju bojlera, peći i drugih aparata koji mogu izazvati trovanje treba prepustiti profesionalcima.

Automobil nipošto ne ostavljati upaljen u garaži i nikada ne paliti ugalj u zatvorenom prostoru jer bi smrt mogla nastupiti za nekoliko minuta. Poželjno je i nabaviti detektor ugljenmonoksida jer je to jedini način da se na vrijeme uoči prekomjerna koncentracija CO u zraku.

Projekt menadžer Istraživačko-razvojnog centra za gasnu tehniku Semin Petrović je ranije rekao za Klix.ba da su, naravno, najbitnije instalacije i provjera uređaja, ali da se sve svodi na ljudski faktor.

(24sata.info)