Oko 500 Tibetanaca marširalo je u četvrtak ispred sjedišta Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) u Lozani, predvođeni aktivistom na skijama koji je vukao kinesku zastavu za sobom, u znak protesta protiv Pekinga koji je domaćin Igara.

Tibetanski demonstranti iz cijele Evrope marširali su tri kilometra od zgrade MOK-a u Lozani do Olimpijskog muzeja u tom švicarskom gradu, dan prije ceremonije otvaranja Zimskih igara 2022. u kineskoj prijestolnici, prenosi AFP.

Demonstracije su bile i u drugim svjetskim gradovima, uključujući Los Angeles i San Francisco.

Demonstarnti u Lozani, od kojih su mnogi nosili tibetanske zastave, marširali su iza transparenta s natpisima “Bojkotiraj Zimske olimpijske igre u Pekingu”, “Stop kršenju ljudskih prava u Tibetu” i “Igre srama”.

Tibetanski umjetnik Loten Namling, koji u Švicarskoj živi 32 godine, predvodio je povorku na skijama oslikanim riječju “sloboda”.

“Razlog zašto vučem kinesku zastavu je taj što je Kina uništila moju zemlju. Kina je uništila moju kulturu. Neka shvate koliko je to bolno za nas”, rekao je.

“Nikad, nikad ne bi trebali dati Olimpijske igre masovnim ubicma i diktatorima. Vrijeme je da se kaže stop.”

Demonstranti su uzvikivali “Nema prava, nema Igara” i “Olimpijske igre u Pekingu: Igre genocida” dok su marširali pored olimpijskih prstenova.

U međuvremenu, studentski aktivisti izašli su na krov MOK-a kako bi podigli transparent s natpisom “Nema Pekinga 2022.”.

Jedan plakat prikazuje skijaša ispred tenka s olimpijskim prstenovima, replicirajući poznatu fotografiju usamljenog demonstrant koji blokira kolonu tenkova tokom smrtonosnog razbijanja na Trgu Tiananmen u Pekingu 1989. godine.

Na drugom transparentu je pisalo “Nemojte dopustiti da Peking 2022. postane Berlin 1936.”

Karma Choekyi, predsjednica tibetanske zajednice u Švicarskoj, organizirala je protest u Lozani ( Lausannei).

Tvrdi je da su Olimpijske igre i njihovi finansijski pokrovitelji zažmurili na situaciju s građanskim slobodama u Kini.

Tibet je stoljećima u periodima nezavisnosti te kontrole od strane Kine, koja kaže da je “mirno oslobodila” krševitu visoravan 1951. i donijela infrastrukturu i obrazovanje u prethodno nerazvijenu regiju.

No mnogi prognani Tibetanci optužuju kinesku vladu za vjersku represiju, mučenje i nagrizanje njihove kulture.

Obučen u haljinu tibetanskog budističkog redovnika, Thupten Wangchen, član tibetanskog parlamenta u egzilu, rekao je da nisu protiv Olimpijade, već protiv izbora domaćina.

“MOK, molim vas, od sada, na budućim Olimpijskim igrama, odaberite zemlju koja ima ljudska prava i slobodu vjere”, rekao je.

Karma Thinlay, predsjednik grupe Tibetan Community France, rekao je da je “neobjašnjivo” da je Peking po drugi put nagrađen Olimpijskim igrama, nakon Ljetnih igara 2008. godine.

“Cilj MOK-a je izgraditi bolji svijet kroz sport. Nažalost, to nije slučaj”, rekao je.

U Los Angelesu je oko 50 ljudi je protestiralo ispred kineskog konzulata zbog održavanja Igara u Pekingu.

(FENA)