
Kako piše Politico, nezvanični skup okupio je visoke zvaničnike ministarstava financija iz Švedske, Danske, Finske, Poljske, Nizozemske i Ujedinjenog Kraljevstva kako bi iznijeli ideju o stvaranju nadnacionalne banke posebno u svrhu zajedničke kupnje oružja i rezanja troškova nabave odbrane, prema zvaničnicima upoznatim s tim pitanjem.
Domaćin tajnog skupa bila je Poljska, prema riječima jednog zvaničnika EU, kojem je odobrena anonimnost kako bi slobodno govorio o povjerljivim razgovorima, poput drugih citiranih u ovoj priči.
U središtu je bio prijedlog Ministarstva financija Ujedinjenog Kraljevstva, detaljno opisan u dokumentu za raspravu u koji je POLITICO imao uvid, a koji bi omogućio vladama sudionicama da izbjegnu knjiženje kapitalnih troškova vojne opreme u svom nacionalnom proračunu, što bi bilo od velike koristi zemljama sa strogim pravilima potrošnje.
S predsjednikom Donaldom Trumpom koji distancira SAD od zaštite Europe dok zagrijava veze s Rusijom, vlade se trude brzo povećati ulaganja u odbranu, a u mnogim slučajevima imaju za cilj nadmašiti NATO-ov cilj trošenja 2 posto ekonomske proizvodnje. Međutim, moraju uspostaviti osjetljivu ravnotežu zbog samonametnutih ograničenja javne potrošnje.
“Britanci imaju fiskalnu luđačku košulju pa su jako zainteresirani za ovo”, rekao je vladin zvaničnik upoznat s večerom.
Zaobilaženje Europske komisije
Shema bi novom fondu omogućila izravnu kupnju oružja u ime članica – što trenutno nema zajmodavac EU, Europska investicijska banka – s ciljem privlačenja namjenskog skupa ulagača koji su zadovoljni podrškom sektoru odbrane.
“Ne bismo bili pod kontrolom Komisije i zato je to i privlačno”, rekao je drugi diplomat EU.
Specijalizirana priroda fonda bi, u teoriji, također poboljšala uvjete zajma.
“Kao institucija koja je isključivo usmjerena na odbrambeni sektor, bila bi u mogućnosti ciljati na određenu bazu ulagača kojima je ugodno financirati odbrambeni sektor, umjesto da pokušava uvjeriti ulagače koji su svjesni ESG-a da dodaju imovinu oddbrambenog sektora u svoj portfelj”, kaže se u dokumentu.
Europski zvaničnici, međutim, nisu uvjereni da će pametan financijski inženjering nužno biti dovoljan da uvjeri zemlje južne Europe — uključujući Francusku, Italiju i Španiju — da odustanu od svoje sklonosti bespovratnim sredstvima koje podržava Komisija i financiraju zajedničkim zaduživanjem EU s tržišta kapitala.
Zemlje poput Španije i Italije strahuju da bi dodatno zaduživanje za potrebe odbrane moglo naštetiti njihovom tržišnom rejtingu i prestrašiti ulagače.
“Ne vidim da su južnjaci zainteresirani za ovaj mehanizam, ali su zainteresirani za bespovratna sredstva”, rekao je zvaničnik EU. “Nisam siguran jesu li još uvijek na istoj stranici”.
Sjeverne države, nasuprot tome, nerado podržavaju bilo kakav plan koji se oslanja na zajednički dug.
Baltičke zemlje i zemlje koje nisu članice EU, poput Norveške, mogle bi biti zainteresirane za pridruživanje britanskom planu, ali neki zvaničnici strahuju da bi se nastavkom bez južnoeuropskih država riskiralo povećanje odbrambenog jaza u Europi, budući da ove zadnje već troše premalo na odbranu.
Dobar inženjering
Inicijativa pod vodstvom Britanije izravno se natječe s planom Europske komisije da ponudi paket kredita od 150 milijardi eura za podršku zajedničkoj odbrambenoj nabavi – plan koji trenutno isključuje Veliku Britaniju, koja od Brexita nije potpisala sigurnosni sporazum s EU.
U poređenju s trenutnim inicijativama EU, londonska shema stvara fiskalnu prednost za vlade prebacujući “unaprijed kapitalne troškove kupnje” vojne opreme na bilancu nove institucije, oslobađajući njihovu. Vlade bi umjesto toga bile odgovorne samo za kamate na dug i troškove održavanja.
Ta je struktura, dodali su dužnosnici, skrojena tako da se dopadne državama pod geopolitičkim pritiskom – posebno onima u blizini Rusije – dok rastu strahovi zbog obnovljene agresije iz Moskve i mogućnosti povlačenja američke vojske pod Donaldom Trumpom.
Ipak, ključna pitanja ostaju bez odgovora, uključujući kako bi se upravljalo predloženom institucijom ili ko bi u konačnici donosio odluke — kritičan detalj s obzirom na cilj djelovanja izvan nadležnosti Komisije.
Međutim, Velika Britanija nije jedina koja gleda na alternative. Poljska, koja trenutno predsjeda Vijećem EU, zatražila je od think tanka Bruegel da izradi vlastitu verziju “banke za ponovno naoružavanje”, o kojoj će se raspravljati na neformalnom sastanku ministara financija u subotu u Varšavi.
“To pokazuje apetit da se istraži mehanizam poput ovog”, rekao je drugi diplomat EU.
(24sata.info)