Jezero - Shutterstock

Godinama je švicarska vojska koristila jezera kao odlagališta stare municije, vjerujući da se tamo može sigurno odložiti.

Procjenjuje se da samo u jezeru Lucerne ima oko 3300 tona streljiva, a u vodama Neuchatela 4500 tona, koje su švicarske zračne snage koristile za vježbanje bombardiranja do 2021.

Neka municija je na dubinama od 150 do 220 metara, ali druga u jezeru Neuchatel su samo šest ili sedam metara ispod površine. Sada, švicarsko ministarstvo odbrane nudi 50.000 franaka novčane nagrade za najbolju ideju da se to izvadi. Tri najbolje ideje za sigurno i ekološko rješenje za vađenje municije podijelit će nagradu, ali očekuje se da će operacija spašavanja koštati milijarde, prenosi Klix.

Činjenica da je toliko metaka bačeno u švicarska jezera – Brienz je još jedno od njih – poznata je desetljećima, iako su ljudi nedavno postavljali pitanja o sigurnosti.

Umirovljeni švicarski geolog Marcos Buser, koji je savjetovao vladu o ovoj temi, prije deset godina napisao je istraživački rad upozoravajući na opasnosti odlagališta.

Municija predstavlja dva rizika, rekao je. Prvo, unatoč činjenici da je pod vodom, još uvijek postoji opasnost od eksplozije, jer u mnogim slučajevima “vojska nije izvadila osigurače prije bacanja municije”.

(24sata.info)