Pixabay

Posljednjih godina, u naučnoj literaturi pojavila se zanimljiva terminologija koja se odnosi na određene vrste ćelija u mozgu, takozvane “zombi” ćelije.

Iako njihov naziv zvuči kao naučno-fantastični pojam, iza njega se krije stvaran biološki fenomen, koji se istražuje u kontekstu starenja i neurodegenerativnih bolesti.

“Zombi” ćelije (poznate i kao senescentne ćelije) su ćelije koje su izgubile sposobnost normalnog djeljenja, ali su ostale žive i funkcionalne, što može da ima negativne posljedice na okolno tkivo.

Senescentne ćelije su prešle prag rasta i djeljenja, ali iz različitih razloga (najčešće starenja ili oštećenja) više ne mogu da se repliciraju. Iako su “uspavane”, ove ćelije nisu potpuno mrtve, već ostaju u stanju mirovanja, izlučujući razne hemijske supstance, koje mogu da izazovu upalu i oštećenje okolnih zdravih ćelija. Na ovaj način, senescentne ćelije doprinose procesu starenja i razvoju brojnih bolesti, uključujući neurodegenerativne poremećaje poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, prenosi Politika.

Studije su pokazale da se prisustvo senescentnih ćelija u mozgu povećava sa godinama i da one doprinose neurodegeneraciji i smanjenju kognitivnih funkcija. Istraživanje koje je sprovedeno na modelima starenja, na primjer, pokazalo je da “zombi” ćelije mogu da podstaknu neuroinflamaciju, koja se često viđa u demencijama i Parkinsonovoj bolesti.

U jednoj studiji iz 2011. godine, istraživači sa Univerziteta u Kaliforniji otkrili su da su “zombi” ćelije u mozgu štetne i da mogu da pogoršaju oštećenje neuronskih mreža.

Istraživanja iz 2020. godine, takođe, pokazuju da senescentne ćelije mogu da se akumulirati u mozgu usljed stresnih faktora poput oksidativnog stresa, koji je jedan od glavnih pokretača starenja. Ove ćelije imaju destruktivan efekat na sinapsama i neurotransmiterskim sistemima, što je povezano sa smanjenjem mentalnih sposobnosti i pojavom neuroloških poremećaja.

Iako ovo stanje u mozgu svih nas može da se čini zastrašujuće, istraživači vjeruju da bi ciljanje i uništavanje senescentnih ćelija bilo ključ za liječenje starenja i neurodegenerativnih bolesti.

Postoje radikalne strategije koje se razvijaju kako bi se eliminisale ove “zombi” ćelije. Jedan od pristupa koji se istražuje uključuje upotrebu specifičnih lijekova, poznatih kao senolitici, koji selektivno uništavaju samo senescentne ćelije, čime se smanjuje njihovo štetno dejstvo na okolna tkiva.

U studiji objavljenoj u časopisu Nature 2016. godine, istraživači su pokazali da primjena senolitičkih lijekova na miševima može da produži njihov životni vijek i poboljša funkcije mozga, uključujući povećanje memorije i smanjenje neuroinflamacije.

Jedan od najnovijih izazova jeste razvoj terapija koje će biti bezbjedne i efikasne kod ljudi. Postoje, takođe, nagovještaji da bi senolitici mogli da postati ključna terapija u borbi protiv neurodegenerativnih bolesti u budućnosti, što bi značajno promijenilo način na koji pristupamo starenju i zdravlju mozga.

(24sata.info)