Sudan - Reuters

Zbog rata između vojske i paravojnih snaga (RSF), zdravstvena infrastruktura u zemlji je uništena, a medicinsko osoblje raseljeno. Stopa smrtnosti iznosi 4,3%, što je visoko u poređenju s drugim epidemijama, dodao je Sahbani.

Rat je izazvao jednu od najvećih humanitarnih kriza na svijetu, raselivši više od 10 miliona ljudi unutar Sudana i preko granica. Zemlja se također bori s pet paralelnih epidemija, uključujući denga groznicu i ospice.

Epidemija kolere najviše je pogodila države Kassala i Gedaref, gdje boravi 1,2 miliona raseljenih. U ovim područjima, loši sanitarni uslovi i stagnirajuća kišnica dodatno pogoršavaju situaciju. Kolera se širi kontaminiranom vodom i hranom, a mnoge izbjeglice su prisiljene boraviti u prenatrpanim centrima gdje su sanitarni uslovi izuzetno loši, javlja Reuters.

WHO je odobrio isporuku 455.000 doza vakcina protiv kolere za Sudan, ali dostava pomoći je otežana zbog kiša, loših puteva i sigurnosnih problema. U međuvremenu, vlada pokušava dostaviti vakcine i zalihe u područja pod kontrolom RSF-a i izolovana vojnim snagama, prenosi N1.

Zvaničnici upozoravaju da su potrebe daleko veće od trenutnih kapaciteta, dok je humanitarni apel Ujedinjenih nacija za Sudan trenutno finansiran sa samo jedne trećine potrebnih sredstava.

(24sata.info)