
Iako ni Sjedinjene Američke Države ni Izrael nisu među 125 država članica MKS-a, sankcije bi mogle ozbiljno narušiti funkcionisanje ovog suda. Mjere uključuju zabranu putovanja u SAD za zvaničnike MKS-a, što bi im dodatno otežalo rad. Također, postoji zabrinutost da bi finansijske institucije mogle prestati sarađivati s MKS-om iz straha od američkih odmazdi.
Sankcije bi mogle negativno uticati na tehničke i IT operacije suda, uključujući prikupljanje dokaza. Postoji i bojazan da bi žrtve navodnih zločina mogle oklijevati s prijavama zbog potencijalnih posljedica.
“Kompanije i organizacije bi mogle prestati poslovati s MKS-om jer bi to predstavljalo prevelik rizik”, izjavio je James Patrick Sexton, istraživač na TMC Asser Institutu i Univerzitetu u Amsterdamu. Sexton je dodao da bi veliki dobavljači, poput Microsofta, mogli preventivno obustaviti saradnju s MKS-om, prenosi N1.
Thijs Bouwknegt iz NIOD Instituta za rat, holokaust i genocidne studije ističe da sankcije predstavljaju “unutrašnju krizu” za MKS.
On je naglasio da se među najbližim saradnicima glavnog tužioca MKS-a, Karima Khana, nalazi nekoliko američkih državljana – koji sada više ne mogu sarađivati s njim. Također, postoje izvještaji da su članovi osoblja unaprijed primili plate zbog mogućih poteškoća s bankovnim transakcijama.
“MKS je međunarodna organizacija, što znači da se oslanja na globalni bankarski sistem”, rekao je Bouwknegt za AFP, upozoravajući da bi ekonomski pritisak mogao dodatno destabilizovati rad suda, prenosi Guardian.
Sankcije “nastoje potkopati i uništiti ono što je međunarodna zajednica mukotrpno gradila decenijama, ako ne i stoljećima”, izjavila je Agnes Callamard, generalna sekretarka Amnesty Internationala. “Globalna pravila koja su primjenjiva na sve i koja imaju za cilj ostvarenje pravde za sve”.
Ako sankcije budu usmjerene na tužioca, što je vrlo vjerovatno, to znači da bi istrage o navodnim zločinima na kriznim područjima poput Afganistana, Ukrajine i Sudana također bile pogođene.
“Žrtve će biti uskraćene za sudske postupke čak i u slučajevima u kojima SAD nema primjedbi”, rekao je Sexton. “Ovo će potkopati sve istrage, ne samo istragu o situaciji u Palestini”. Naglasio je da sankcije dolaze u već ionako teškom trenutku za sud.
Međunarodni krivični sud (ICC) upleo se i u spor s Italijom, koja je oslobodila osumnjičenog za ratne zločine iz Libije nakon što je dobila, kako je opisala, loše sastavljen nalog za hapšenje.
(24sata.info)