Prljavo posuđe jednostavno je oprati u perilici posuđa, ali stručnjaci savjetuju da posuđe ne biste trebali ispirati vodom prije nego ga stavite u perilicu.

Procjenjuje se da između 65 i 80 posto ljudi ispire posuđe prije stavljanja u perilicu, a tako rade nepotreban posao i troše i vrijeme i novac.

Niz testova

Moderne perilice i deterženti dizajnirani su tako da čiste posuđe koje je doista prljavo, a ako ne isperete posuđe prije nego ga stavite u perilicu, uštedjet ćete vrijeme, novac, energiju i vodu.

Stručnjaci se slažu da je prethodno ispiranje posuđa doista nepotreban korak. Istraživači su preoveli niz testova sa 17 različitih perilica za posuđe. Perilice su napunili s posuđem koje je imalo najtvrdokornije mrlje, a prethodno nisu ispirali posuđe vodom.

Pokazalo se da je većina perilica odradila odličan posao. Prethodno ispiranje može dovesti do toga da perilica ne očisti posuđe kako treba.

Stručnjak za čišćenje i organiziranje u kompaniji Fantastic Cleaners, Dean Davies, navodi da “većina perilica ima ugrađen senzor za detektiranje prljavštine na posuđu i prema tome prilagođavaju pranje”, prenosi N1.

Bespotrebno trošenje vode

Ako senzor detektira da nema puno mrlja i prljavštine na posuđu jer ste ga prethodno oprali, perilica možda neće tako dobro oprati posuđe.

Osim toga, i tekućina za pranje posuđa sadrži sastojke koji razbijaju čestice prljavštine koje se zalijepe na posuđu. Međutim, ako najprije isperete posuđe, to deterdžent čini manje učinkovitim, navodi Best life.

Ne treba zaboraviti da nepotrebno trošite vodu ako ispirete posuđe prije nego ga stavite u perilicu.

(24sata.info)