Stres - screenshot

Strah od uspjeha je stvaran. Samosabotaža, odgađanje, povlačenje pred vlastitim snovima – sve to često nije strah od neuspjeha, već upravo suprotno.

Svi sanjamo o ostvarenju, priznanju, ispunjenoj ljubavi i životu kakav želimo. Ali kada nam život konačno pruži priliku da se približimo tim željama – mnogi od nas se povuku. Počinje samosabotaža: odgađamo pozive, odbijamo prilike, bojimo se napraviti korak ka ljubavi ili uspjehu. Paradoks? Ne baš. Strah od uspjeha je stvaran psihološki fenomen o kojem se rijetko govori.

Zašto se plašimo uspjeha?

Strah od uspjeha nije strah od samog uspjeha, već od onoga što on nosi sa sobom: promjene, odgovornost, izloženost i nova očekivanja.

Uspjeh podrazumijeva korjenite promjene – izlazak iz zone komfora, moguće preseljenje, veći nivo odgovornosti, ulogu lidera. Za mnoge to izaziva anksioznost i unutrašnji otpor: “Možda je bolje ostati neprimijećen.”

Neki ljudi godinama maštaju o privatnom biznisu, kreativnom projektu, velikoj vezi – ali u ključnom trenutku počinju sabotirati vlastite korake. Razlog nije samo strah od nepoznatog, već i strah od toga kako će okolina reagirati na njihov uspjeh.

Psihološki gledano, uspjeh može djelovati kao prijetnja stabilnosti, sigurnim granicama i poznatoj svakodnevici.

Odakle dolazi strah od uspjeha?

Često korijeni leže u djetinjstvu:

Odrasli koji su nas kritikovali zbog grešaka ili očekivali perfekciju – ostavljaju u nama uvjerenje da će nas svaka promjena razotkriti.

Nedostatak emocionalne podrške može dovesti do duboke nesigurnosti u vlastite sposobnosti.

Sindrom “nisam dovoljno dobar”tjera nas da podcijenimo svoje uspjehe i povučemo se korak prije cilja.

Kako nas strah od uspjeha sabotira?

Strah od uspjeha može:

Usporiti lične i profesionalne realizacije

Stalno nezadovoljstvo sobom, jer duboko znamo da možemo više

Nisko samopouzdanje, naročito kada se poredimo s drugima

Zadovoljavanje s “manjim”, sigurnijim”, iako u nama gori veći potencijal

S vremenom, izbjegavanje izazova postaje navika koja nas blokira i onemogućava rast.

Kako prevazići strah od uspjeha?

1. Dajte sebi dozvolu da osjećate strah

Strah nije slabost. Prihvatite ga bez krivnje – to je prvi korak ka njegovom oslobađanju.

2. Potražite uzroke

Zastanite i zapitajte se:
– Odakle dolazi moj strah?
– Koje iskustvo ili uvjerenje ga je formiralo?
Ukoliko ne možete sami – psiholog vam može pomoći da razgradite barijere.

3. Naučite prihvatati greške

Niko nije savršen. Greške su sastavni dio svakog puta. Ključno pitanje koje sebi trebate postaviti jeste: “Šta gubim ako ne pokušam?”

4. Uspjeh ne traži savršenstvo

Uspjeh ne znači da morate biti neko drugi. On samo daje prostor da budete vi – u punom svjetlu. Ne morate se opravdavati, ne morate se skrivati. Samo se usudite biti vidljivi u vlastitom sjaju.

Ako ste se prepoznali…

Nemojte sebe kriviti. Strah je samo znak da vaš unutrašnji glas traži sigurnost, čak i dok stremite višem. Umjesto borbe – ponudite sebi podršku, krenite malim koracima, i dozvolite da uspjeh bude prirodni nastavak vašeg puta, a ne prijetnja.

Strah od uspjeha je češći nego što mislimo – ali se o njemu rijetko govori. A trebalo bi. Jer iza njega se krije potencijal, neostvareni snovi i život koji čeka da bude proživljen.

Ne morate živjeti iz straha. Možete živjeti iz ljubavi prema sebi. Put ka uspjehu ne mora biti borba. Može biti iskreno, nadahnjujuće i autentično putovanje – baš vaše, piše Ljepota i zdravlje.

(24sata.info)