Bivši američki ministar finansija u administraciji Donalda Trumpa nazvao je novi sporazum o prirodnim resursima između SAD-a i Ukrajine potpunim ekonomskim partnerstvom, dok iz Rusije dolaze miješane reakcije – od optužbi do prijetnji novim sankcijama.

Medvedev: Ukrajina sada plaća pomoć mineralima

Bliski saveznik Vladimira Putina, bivši predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev, reagovao je na sporazum tvrdnjom da je Trump natjerao Ukrajinu da američku vojnu pomoć sada plaća mineralnim bogatstvom, javlja Sky News.

Prema njegovim riječima:

– Trump je konačno natjerao kijevski režim da američku pomoć plaća mineralima.
– Vojna oprema sada će se plaćati nacionalnim bogatstvom jedne zemlje koja nestaje.
– Američki Senat, predvođen republikancima, priprema novi paket razarajućih sankcija protiv Rusije.
– Vidjećemo kako će nova administracija reagovati.
– Trumpovi rejtingi su u padu, a duboka država pruža žestok otpor.

Bijela kuća: Sporazum garantira slobodnu i suverenu budućnost Ukrajine

Karoline Leavitt, glasnogovornica Donalda Trumpa, obratila se iz press sale Bijele kuće i odmah započela s temom sporazuma s Ukrajinom.

– Još jednom smo pokazali zašto je predsjednik Trump glavni majstor dogovora – zaključili smo historijski sporazum o uspostavljanju američko-ukrajinskog investicionog fonda za obnovu, rekla je Leavitt.

Nazvala ga je prvim te vrste i istakla da će donijeti dugoročnu ekonomsku korist za obje zemlje.

– Ovim osiguravamo slobodnu, mirnu i suverenu budućnost za Ukrajinu, poručila je glasnogovornica.
Ruske prijetnje i američka ekonomska strategija

Iako Rusija tvrdi da je dogovor “u njenom interesu”, ton Medvedeva ukazuje na uznemirenost u Kremlju. Trumpova administracija, s druge strane, promoviše sporazum kao strateški iskorak koji kombinira pomoć, rekonstrukciju i pristup ključnim mineralnim resursima.

Sporazum bi mogao značajno promijeniti dinamiku odnosa između Ukrajine, SAD-a i Rusije – kako u pogledu ekonomije, tako i u geopolitičkom nadmetanju, prenosi Raport.

(24sata.info)