U sjevernoj, južnoj i zapadnoj Evropi udio je porastao s 22,5 posto na 23,3 posto između 2013. i 2022. Udio migranata u radnoj snazi posebno je visok u Evropi, Sjevernoj Americi i arapskim zemljama.
To je djelomično zbog starenja stanovništva u tim regijama. Migranti zauzimaju radna mjesta ljudi koji odlaze u penziju, a raste potražnja za njegovateljima starijih osoba. Pojam “migrant” odnosi se na svakoga ko radi u zemlji koja nije njihova domovina. ILO uključuje i osobe s radnim vizama i migrante bez dokumenata koji rade u zemlji domaćinu, prenosi Klix.
Dobre dvije trećine njih bilo je zaposleno u uslužnoj djelatnosti, u usporedbi s otprilike polovicom domaćeg stanovništva, pokazuju brojke. Širom svijeta, udio migranata u ukupnoj radnoj snazi bio je 4,7 posto u 2022. ILO procjenjuje ukupan broj migranata u svijetu na 284,5 miliona.
Blizu 255,7 miliona njih bilo je starije od 15 godina, dakle radno sposobno. Bilo je 167,7 miliona zaposlenih – 30 miliona više nego 2013.
Stopa nezaposlenosti među imigrantima iznosila je 7,2 posto – nešto više nego kod domaćeg stanovništva (5,2 posto). ILO kaže da bi razlozi za to mogli uključivati jezične barijere, nepriznate kvalifikacije ili diskriminaciju.
(24sata.info)