More - Srecko Niketic/PIXSELL

Cvjetanje mora, koje je zabilježeno u Puli, vanredna je prirodna pojava koja se javlja pri određenim vremenskim uslovima, kao što su promjene temperature mora i većih količina oborina u proljetnom periodu uz povećan unos hranjivih soli azota i fosfora koji služe kao hrana za fitoplankton.

Ono se, kako pojašnjava Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije (ZZJZDNZ), najčešće pojavljuje krajem juna i početkom jula.

Zbog mirnog vremena, odnosno zbog oslabljene cirkulacije sluzave naslage se uglavnom nalaze na površini predstavljajući vizualno neugodnu pojavu za kupače, ali i potpuno bezopasnu za ljudsko zdravlje ako se radi o bakteriološki čistom moru.

Nošena morskim strujama često je prisutna na plažama, pogotovo u popodnevnim satima, navela je za ZZJZDNZ Dolores Grilec, dipl.ing.

Prvi zapisi o cvjetanju mora, kako dodaje, za Jadran datiraju iz 18. vijeka, intenzivnije se pojavljuje od 1988. godine, a od 2000. godine pojavljuje se svake godine.

Cvjetanje mora je prirodna pojava koja se povremeno javlja i u otvorenim i u obalnim vodama, ali zabrinjava što je intenzitet i učestalost ovih pojava sve rašireniji, češći i dugotrajniji, što se sasvim sigurno velikim dijelom može pripisati negativnom uticaju aktivnosti čovjeka na prirodu uopšteno (klimatske promjene) i na sam morski ekosistem (putem otpadnih voda i različitih drugih aktivnosti), potvrdila je ona, prenosi Večernji list.

Daniela Marić Pfankuhen, naučnica rovinjskog Centra za istraživanje mora (CIM) Instituta Ruđer Bošković, komentarisala je za Istarski.hr trenutnu situaciju te rekla kako sluzave naslage mogu biti raznih boja, oblika i veličina.

“Obično se počnu nakupljati u dubljim slojevima, a zatim isplivaju, najčešće zbog mjehurića gasa zarobljenih u sluzi, koji ih izdižu na površinu. Vjetrovi i površinske struje ih tokom dana najčešće nose prema obali, gdje se nakupljaju, uglavnom u zatvorenim uvalama, lukama i plažama”, pojasnila je ona te dodala da pojava može trajati od nekoliko sedmica do tri mjeseca.

“Nažalost ne možemo predvidjeti trajanje fenomena, ono zavisi o vremenskim prilikama i cirkulaciji u području sjevernog Jadrana. Pretpostavlja se da bi jača bura i maestral pomogli da fenomen prije završi. Fenomen se ne događa samo u Jadranu nego i u drugim dijelovima Sredozemlja i nekim svjetskim morima”, navodi naučnica..

(24sata.info)