Pop kultura kaže da su oči prozori duše, ali nauka ima drugačiji odgovor. Može li se psihopata prepoznati po očima?
Mnogi vjeruju da su oči prozori duše. Na neki način, ovo je tačno; oči odražavaju mnogo emocija i izraza. Čak i kada biste sakrili ostatak nečijeg lica i ostavili samo oči, vjerovatno biste mogli prepoznati da li je osoba zabrinuta, ljuta, anksiozna ili srećna.
Pored emocija, šta još oči mogu otkriti o osobi? Mogu li otkriti da li je osoba dobra ili loša? Ili čak mogu li otkriti da li je psihopata?
Kada bi identifikacija psihopate bila jednostavna poput gledanja u oči, svijet bi bio mnogo jednostavnije mjesto. Nažalost, stvari nisu tako jednostavne, objašnjava Kler Lo (Claire Law), MBACP, relacijski psihoterapeut.
Mediji poput knjiga, televizije i filmova često koriste izraze poput „lude oči“ ili „ubilački pogled“ da opišu psihopate. Svjesno ili nesvjesno, ove ideje su se uvriježile, čineći da pomislimo kako je moguće identifikovati psihopatu na osnovu fizičkih karakteristika. Ali koliko ima istine u tome i da li za ovo postoji naučna osnova?
Hajde da istražimo da li je zaista moguće prepoznati psihopatu na osnovu očiju, šta nauka kaže o tome i koje opasnosti donosi brzo donošenje zaključaka o osobi prije nego što je zaista upoznamo. Kako ono kažu – ne sudi knjizi po koricama…
Šta su “psihopatske oči” i da li se psihopata može prepoznati po očima?
Vjerovatno ste čuli frazu „Imaju psiho oči“, često izgovorenu neobavezno – ponekad kao šalu, a ponekad ozbiljno. Ideja da se psihopata može prepoznati po očima više je ukorijenjena u pop kulturi nego u stvarnoj nauci.
Kada neko kaže da osoba ima psiho oči, obično se ne odnosi na fizičke karakteristike poput oblika ili boje. Umjesto toga, riječ je o osobinama kao što su sporo treptanje ili hladan, bezizražajan pogled. Na primjer, u filmu Američki psiho (American Psycho), lik Patrik Bejtman (Patrick Bateman), kojeg igra Kristijan Bejl (Christian Bale), često ima jeziv, prazan pogled koji ga čini još prijetećim.
Još jedno često uvjerenje jeste da psihopate održavaju intenzivan, produžen kontakt očima. Ako vas bilo ko gleda dugo i bez emocija, to bi vas vjerovatno učinilo nelagodnim. Nepomičan, prodoran pogled može se osjećati uznemirujuće, kao da vas osoba “proučava”.
Zamislite nekoga ko vas gleda previše intenzivno, gotovo kao da vas procjenjuje. Taj neprekidni pogled može biti prilično neugodan, kaže Lo. S druge strane, zamislite nekoga ko izbjegava kontakt očima, što ih može činiti nesigurnim ili nelagodnim. Većina nas prirodno trepće, ali ako neko trepće rjeđe, to može dodatno doprinijeti dojmu hladnog, bezizražajnog pogleda.
Međutim, ovo su apstraktne osobine koje bilo ko može imati. Pripisivanje ovih osobina određenim ličnostima ili dijagnozama temelji se na stereotipima, što može ljude dovesti u nepravedne i neugodne situacije. Iako se oslanjamo na vizualne znakove kako bismo saznali više o nečijim namjerama ili emocijama, donošenje zaključaka isključivo na osnovu tih obilježja može dovesti do stigmatizacije.
Oči i druge zdravstvene okolnosti
Štaviše, određeni obrasci gledanja mogu biti povezani s nekim stanjima kao što su ADHD, autizam ili opsesivno-kompulzivni poremećaj (OCD). Etiketiranje nekoga s mentalnim zdravstvenim stanjem ili neurodivergencijom kao psihopatu zbog njihovih “očiju” može biti štetno.
Iako su oči moćan prozor u nečiju emocionalnost, pripisivanje dubokih psiholoških ili moralnih karakteristika isključivo na osnovu njihovog izraza nije naučno potkrijepljeno niti pravedno.
Znakovi i osobine psihopatije
Prije nego što pokušate odrediti ima li neko “psihopatske oči”, važno je razumjeti šta je psihopatija i kakve osobine uključuje. Termin “psihopat” nije formalni dijagnostički izraz. U trenutnom dijagnostičkom jeziku, osoba se može dijagnosticirati s poremećajem antisocijalne ličnosti ako pokazuje trajni obrazac nepoštovanja prava drugih, uz karakteristike poput nedostatka kajanja ili savjesti.
Termin “sociopat” se često koristi neformalno za poremećaj antisocijalne ličnosti, dok se “psihopat” obično odnosi na sociopatsku osobu koja je potencijalno opasnija.
Psihijatri i psiholozi koriste alate poput Revidirane liste za procjenu psihopatije (Hare Psychopathy Checklist-Revised, PCL-R) uz kliničku procjenu za dijagnosticiranje psihopatije.
Psihopata i uobičajeni znakovi psihopatije
1. Nedostatak empatije
Pouzdaniji način za prepoznavanje psihopate od samih očiju jeste uočavanje dubokog nedostatka empatije. Psihopate teško razumiju ili brinu o osjećajima drugih, što im omogućava da budu okrutni ili bezosjećajni bez osjećaja krivnje ili žaljenja.
2. Patološko laganje
Povremena „bijela laž“ ne čini nekoga psihopatom. Međutim, učestalo i naviknuto laganje je česta osobina psihopata. Psihopate lako i često lažu, čak i o sitnicama, te koriste laži za manipulaciju.
3. Površni šarm
Psihopate često posjeduju šarm i karizmu. Prisjetimo se Patrika Bejtmena (Patrick Bateman) iz filma Američki psiho – kada je želio, bio je izuzetno šarmantan, obično kako bi ostvario vlastite ciljeve. Površni šarm koriste kako bi bili uvjerljivi i manipulirali druge da dobiju ono što žele.
4. Grandiozno viđenje sebe
Psihopatima niko nije važniji od njih samih, čak ni najbliži prijatelji ili porodica. Imaju prenapuhan ego i vjeruju da su superiorniji od drugih, zbog čega očekuju poseban tretman i stalno divljenje.
5. Plitke emocije
Iako psihopate mogu oponašati emocije kako bi manipulisali drugima, njihove vlastite emocionalne reakcije često su plitke. Pokazuju ograničen spektar emocija i nedostatak dubokih osjećanja.
6. Nedostatak kajanja ili krivice
Bez obzira na štetnost svojih postupaka, psihopate nisu sposobne osjećati krivicu ili kajanje. Racionaliziraju čak i najekstremnija ponašanja i odbijaju preuzeti odgovornost za svoje postupke.
7. Kriminalno ponašanje
Psihopatija može rezultirati kriminalnim ponašanjem. Iako nisu svi psihopati kriminalci, mnogo je vjerovatnije da će počiniti zločine u odnosu na prosječnu osobu.
8. Parazitska priroda
Psihopate su često parazitski nastrojene. Bez problema se oslanjaju na druge za podršku, a pritom sami daju vrlo malo ili ništa zauzvrat. Mogu iskorištavati prijatelje, porodicu ili partnere za finansijsku ili emocionalnu korist.
Važnost šireg konteksta
Važno je izbjeći pojednostavljivanje psihopatije na osnovu vidljivih znakova. Osobine psihopatije duboko su ukorijenjene u ličnosti i obrascima ponašanja. Iako određeni pokreti očiju mogu sugerisati emocionalnu distanciranost ili manipulativnost, oni sami po sebi nisu dijagnostički relevantni, već ih treba posmatrati u širem kontekstu, objašnjava Adam Zaga (Adam Zagha), klinički stručnjak za mentalno zdravlje i osnivač Numa Recovery Centers.
Šta nam oči mogu reći o osobi?
Jeste li ikada nekome pogledali u oči i osjetili kao da možete pročitati njihove misli? Ovo se posebno dešava s voljenim osobama. Iz očiju osobe koju dobro poznajete možete “pročitati” mnogo emocionalnih signala. Zbog toga često možete prepoznati da je voljena osoba zabrinuta ili tužna, čak i kada to negira.
Emocije
Ako vam prijatelj priđe pun uzbuđenja, već ćete vidjeti kako mu oči blistaju prije nego što progovori. Kada je neko sretan, oči često sjaje i blago se naboraju u uglovima, čak i ako se osoba ne smije široko. S druge strane, kada je neko ljut ili tužan, oči mogu izgledati tamnije i intenzivnije. Sve te emocije prolaze kroz oči bez da to osoba svjesno primijeti.
Zdravstveno stanje
Pored emocija, određeni fizički zdravstveni problemi također se mogu primijetiti kroz oči. Na primjer, žućkasti ton u očima može ukazivati na probleme s jetrom. Crvene ili krvave oči mogu značiti umor, stres ili sezonske alergije. Također, veličina zjenica može pružiti važne informacije; na primjer, zjenice se šire kada je osoba pod uticajem alkohola ili droga.
Znakovi neiskrenosti
Mnogi vjeruju da se pomoću kontakta očima može lako prepoznati laž. Ako vas osoba gleda pravo u oči dok razgovara, vjerovatno ćete pomisliti da je iskrena. S druge strane, “lutajući” pogled može izazvati sumnju da osoba nešto skriva ili laže.
Zanimljivo je da koncept održavanja kontakta očima varira među različitim kulturama. U mnogim azijskim kulturama, izbjegavanje kontakta očima je znak poštovanja, posebno prema starijim osobama ili autoritetima.
Da zaključimo, iako oči mogu pružiti uvid u mnogo toga, one ne otkrivaju cijelu priču, posebno kada je riječ o psihopatiji, piše Ljepotaizdravlje.
(24sata.info)