X.com

Kada je Donald Trump zvanično inaugurisan za predsjednika SAD, sva pažnja svijeta bila je usmjerena ka tom važnom događaju. Jedan od događaja koji je pratio inauguraciju bilo je i emitovanje tzv. „mim novčića“ (meme coin) – Trump coina, piše biznis.

Digitalna valuta „$TRUMP“ pojavila se u javnosti ponovo, ovoga puta na Trumpovim nalozima na društvenim mrežama uoči njegove inauguracije u ponedjeljak, 20. januara, i brzo je postala jedna od najbržerastućih kriptovaluta.

Trumpovi mimovi su namijenjeni da funkcionišu kao izraz podrške i angažovanja za ideale i uvjerenja oličena simbolom „$TRUMP“ i povezanim umjetničkim djelima, i nijesu namijenjeni da budu predmet mogućnosti za ulaganje, investicioni ugovor ili obezbjeđenje bilo koje vrste. GetTrumpMemes.com nije politički i nema nikakve veze sa bilo kojom političkom kampanjom ili bilo kojom političkom kancelarijom ili vladinom agencijom“, navodi se na zvaničnom sajtu GetTrumpMemes.com.

Neposredno nakon toga, i Trumpova supruga Melanija lansirala je svoju kriptovalutu u obliku mim novčića pod nazivom $MELANIA, koji je dostigao tržišnu kapitalizaciju od oko 460 miliona dolara, a ovaj čin takođe je doveo do povećane pažnje kripto zajednice i regulatornih tijela, zbog potencijalnih sukoba interesa i mogućnosti manipulacije tržištem.

Mim novčić ili „memecoin“ je vrsta kriptovalute

Mim novčić ili „memecoin“ je vrsta kriptovalute koja je često zasnovana na pojavama ili osobama koje su stekle online popularnost i uglavnom nemaju konkretnu primjenu osim kao šala, odnosno mim. Najpoznatiji primjer je Dogecoin, koji je započeo kao parodija na Bitcoin, inspirisan popularnim mimom sa šiba inu psom, ali je stekao veliku popularnost i zabilježio rast cijene zahvaljujući internet kulturi i podršci poznatih ličnosti, prije svega Elona Muska.

Marko Bogdanović iz ECD, prve kripto mjenjačnice u Srbiji, kaže za Danas da ovaj tip kriptovalute ne karakteriše praktična vrijednost ili tehnološki napredak, već zavisi od popularnosti na društvenim mrežama i zajednice koja se oko njih okuplja.

U nekim slučajevima, ljudi ih kupuju u nadi da će vrijednost drastično porasti u kratkom roku zbog trenda, ali to nosi i visoki rizik. Zbog svoje nestabilnosti i podložnosti sentimentu na društvenim mrežama, oni su znatno volatilniji i rizičniji od drugih kriptovaluta“, objašnjava Bogdanović.

Kada ih uporedimo sa nekim od najpoznatijih kriptovaluta poput bitkoina ili eterijuma koje imaju praktične primjene, kao što su čuvanje i prenos vrijednosti ili pametni ugovori, mim novčići nemaju svrhu i plan koji je neophodan za dugoročnu održivost.

Dodžkoin – najpopularniji mim novčić

Još jedna ključna razlika je, dodaje Bogdanović, u tome što projekti kao što je Bitkoin imaju veoma razvijene i konkretne tehnološke osnove, kao što su stabilnost i decentralizacija, dok mim novčići uglavnom nemaju ništa od toga, prenosi Bankar me. Oni su često zasnovani na vrlo jednostavnoj tehnologiji, jer je osnovna ideja da postanu viralni, a ne da riješe neki stvarni problem.

Najuspješniji mim novčići do sada su definitivno postigli značajnu popularnost i vrijednost, ali je važno napomenuti da je njihov uspjeh često vođen uticajem konkretnih pojedinaca i tržišnim špekulacijama, a ne nužno stvarnom upotrebom ili funkcionalnošću.

Pomenuti Dogecoin stekao je ogromnu vidljivost i postao jedan od najpopularnijih mim novčića na tržištu. Zbog svoje prepoznatljivosti i velike zajednice, DOGE je postao sredstvo plaćanja na nekim online platformama, a u protekloj godini zabilježio je rast od preko 300 posto.

Moguće je ostvariti prinos, ali, za razliku od bitcoina čiji vlasnici sada imaju profit bez obzira na to u kom trenutku su ga kupili, ovaj tip kriptovalute privlači prije svega one koji žele kratkoročno trgovanje. Zato mim kriptovalute ne treba svrstavati u istu kategoriju sa bitkoinom i posmatrati ih kao ozbiljnu imovinu, odnosno vid ulaganja na duže staze“, pojašnjava Bogdanović.

Finansijske manipulacije i nedostatak regulative

I Emilija Vuković iz Srpske Blokchain Inicijative se slaže da su mim novčići izuzetno volatilne i rizične investicije koje nemaju konkretnu upotrebu i nijesu tehnološki potkovane, već oslikavaju određenu situaciju ili su simbol popularne ideje.

Međutim, ako dobiju određenu podršku od strane poznatih ličnosti, ili postanu sociološki fenomen, mogu dobiti na vrijednosti usljed velike potražnje i kupovine koja dolazi iz viralne popularnosti.

Vuković objašnjava da mim novčići predstavljaju kriptovalutu koja nema konkretnu vrijednost, ali na kojoj se može ostvariti dobit, koja više zavisi od pravog trenutka kupovine i prodaje istih nego od konkretnih ekonomskih parametara i stanja tržišta, pa se vrlo često savjetuje da se investiranju u mim novčiće pristupi sa velikim oprezom.

Prinos se može ostvariti, ako postoji razlika između vremena kupovine novčića po maloj cijeni i prodaje istog, kada mu cijena naraste usljed pomenutih faktora, ali predviđanje rasta i opadanja cijene vrlo često je u skladu sa trendom prije nego sa ekonomskim faktorima“, pojašnjava Vuković.

(24sata.info)