Damir Džumhur: Bh. teniser postao juniorski prvak Evrope!

Naš najbolji teniser, Damir Džumhur, jučer je u švicarskom Klostersu postao evropski juniorski prvak. U finalnom meču Damir je pobijedio novu špansku nadu, Artuneda Martinavara, sa ubjedljivih 6:1 i 6:4, čime je postao treći junior na svjetskoj rang listi juniora (do18 godina).

Damir Džumhur / deutsche welle

''Ovo je izvanredan uspjeh u ovoj kategoriji i najbolji što je BiH ikada napravila na polju tenisa. Ono što posebno želim istaći jeste grupa ljudi, entuzijasta, koji su zaslužni za Damirove rezultate. A sve je napravljeno s minimalnom podrškom vlasti. Mi ispred Tenis pro kluba iz Sarajeva slali smo Damira u teniski kamp u Barceloni gdje je počeo i jedan Rafael Nadal tako da se i mi osjećamo zaslužnim za veliki napredak ovog bh. talenta'', kazao je za ''San'' član Teniskog saveza BiH, Haris Kahvedžić.

Put do evropskog trona našeg tenisera bio je više nego sjajan. U šest mečeva Džumhur je izgubio samo jedan set.

Prvo kolo je preskočio jer je žrijeb odlučio da bude slobodan. U drugom kolu protivnik mu je bio Estonac Daniil Proskura. Za Damira tu nije bilo većih problema pa je slavio u dva seta (6:4 i 6:0). Ni njegov sljedeći protivnik, Irac Siaran Ficdžerald, nije pružio puno veći otpor u 3. kolu, bilo je 6:3 i 6:2 za Damira.

Francuz Romain Arneodo stajao je na putu našem takmičaru u osmini finala, ali ni on nije uspio uzeti set Damiru (6:4 i 6:3). Slovak Jozef Kovalik bio je najbliži iznenađenju, budući da je dobio prvi set u četvrtfinalu (3:6). Ipak, Damir je pokazao snagu i dobio naredna dva seta bez izgubljenog gema (6:0, 6:0).

U polufinalu ga je čekao Švicarac Klaud Benc, ali sve što je uspio napraviti bilo je osvajanje sedam gemova u dva seta. Pobjeda je otišla Damiru i on se plasirao u finale, u kojem je ostvario veliki rezultat i savladao Španca Martinavara.