VIDEO / FOTO / Željezničar slavio protiv Sarajeva i preuzeo prvo mjesto na tabeli

U derbi susretu 7. kola Premijer lige i 119. ligaškom okršaju, Željezničar je na Grbavici pobijedio Sarajevo sa 5:2.

Sarajevo je izvanredno počelo utakmicu i povelo je već u 56. sekundi. Nakon ubačaja Harisa Handžića sa lijeve strane, lopta je došla do usamljenog Anela Hebibovića koji je iz blizine zakucao loptu za 0:1 i veliko slavlje bordo pristalica.

Samo što se krenulo sa centra, Željo je ekspresno mogao do izjednačenja. Srđan Stanić je ubacio, ali udarac glavom Sulejmana Krpića prohujao je pored gola. Čak je lopta malo zakačila i stativu. Ipak, u 7. minuti domaći su poravnali. Mladen Veselinović je sjajno proigrao Sulejmana Krpića, koji je prizemnim udarcem sa desetak metara matirao Kovačevića za 1:1.

Nakon toga, igralo se nešto mirnije, iako je Plavi sastav imao više od igre. Pokušaj Veselinovića otišao je pored gola, a nakon dobre akcije domaćih po desnoj strani u posljednji čas ispred Zeca intervenisao je Letić sredinom prvog dijela.

Željezničar je preokrenuo u 38. minuti. Alen Mustafić je izgubio jednu loptu na vrhu šesnaesterca, Ermin Zec je zatim centrirao, a usamljeni Krpić je po drugi put zatresao mrežu Sarajeva za 2:1. Prethodno je Krpić po svemu sudeći faulirao Lazića, ali sudija Haris Kaljanac se nije oglasio. U nastavku akcije postignut je pogodak.

Tim sa Grbavice je ipak zasluženo vodio prema prikazanom, ali kada se činilo da će na odmoru imati prednost, uslijedio je novi šok. Sa desne strane je ubacio Hebibović, a Sipović je vrlo nespretno glavom poslao loptu u vlasitu mrežu za 2:2.

Ni to nije pokolebalo izabranike Amara Osima, koji su i u nastavak ušli dosta odlučnije. U 54. minuti dobar udarac Damira Sadikovića iz slobodnog udarca sa 30 metara otišao je preko gola, ali samo pet minuta kasnije Željo je ponovo poveo.

Nakon kornera Veselinović je iz prve šutirao sa 20-ak metara. Vladan Kovačević je kratko odbio loptu, ravno na nogu Petru Boji, koji je iz blizine poslao u mrežu za 3:2.

Poslije toga, Bordo tim je zaigrao nešto ofanzivnije, ali bilo su to prilično jalovi napadi. Sarajevo je veliku šansu imalo u 71. minuti. Nakon sjajnog prodora Anel Hebibović je ušao u šesnaeterac, ali veoma dobro je odbranio Filiš Erić.

Pitanje pobjednika riješeno je u 76. minuti. Poslije novog prekida lopta je došla do Sadikovića koji je šutirao sa 15-ak metara. Lopta je na putu do gola malo zakačila Handžića i završila je u mreži.

U 84. minuti poslije ubačaja Velkoskog nastala je gužva u kaznenom prostoru domaćih, ali udarac Lazića glavom, zamalo je završio iznad prečke. Dvije minute kasnije tim sa Koševa je izveo dobar napad po desnoj strani, nakon čega je Milanović šutirao iz prve uzdrmavši prečku.

U sudijskoj nadoknadi nakon kombinacije Alispahića i Zajmovića, veznjak Plavih je postigao i pet gol za ubjedljivu pobjedu domaćih 5:2.

Stadion: Grbavica. Gledalaca: 11.000. Sudija: Haris Kaljanac (Sarajevo). Žuti kartoni: Šerbečić, Gavrić, Đokanović (Sarajevo).

Željezničar: Erić, Pavić, Krpić, E. Zec (od 73. Ramović), Stanić, Alispahić, Sadiković (od 84. Štilić), Veselinović (od 90. Zajmović), Bojo, Osmanković, Sipović.

Sarajevo: Kovačević, Šabanović (od 46. Đokanović), Lazić, Hebibović (od 74. Šišić), Gavrić, Ahmetović, Milanović, Letić, Mustafić (od 46. Velkoski), Šerbečić, Handžić.