fena

Sirijske izbjeglice koje se u nalaze u Truskoj, sad planiraju povratak kući.

Jedan od njih, koji je u Tursku izbjegao još 2026. godine, za BBC kaže: „Assad nas je ubijao. Sada se mogu vratiti kući.

I sama Sirijka, dopisnica BBC-ja sa Bliskog istoka Lina Sinjab kaže da je ovo prvi put da je prešla u zemlju “bez straha od pritvora, bez straha od hapšenja”.

S obzirom da se vjeruje da se mnogi Sirijci vraćaju u zemlju nakon pada Assadovog režima, postojalo je upozorenje da bi mogli biti u “velikoj opasnosti” zbog neeksplodiranih nagaznih mina – posebno u sjevernoj Siriji.

Dok su pobunjenici u nedjelju ušli u Damask, I HTS je objavio “kraj ere tiranije u zatvoru Saydnaya”, što je postalo sinonim za najmračnije zloupotrebe Assadove ere.

U izvještaju iz 2022., ADMSP je rekao da je Saydnaya “efektivno postala logor smrti” nakon početka građanskog rata, vanjskog. Procjenjuje se da je više od 30.000 zatvorenika bilo pogubljeno ili umrlo od posljedica torture, nedostatka medicinske njege ili gladovanja između 2011. i 2018. Pozivajući se na izvještaje nekoliko oslobođenih zatvorenika, najmanje još 500 zatočenika je pogubljeno između 2018. i 2021. , pisalo je, pišu vijesti.

Amnesty International je 2017. opisao Saydnayu kao “klaonicu ljudi”, u izvještaju u kojem se navodi da su pogubljenja bila odobrena na najvišim nivoima Assadove vlade. Vlada je u to vrijeme odbacila tvrdnje Amnestyja kao “neosnovane” i “bez istine”, insistirajući na tome da su sva pogubljenja u Siriji slijedila propisani postupak.

(24sata.info)