Pixabay

Jesenji začini su aromatični dodaci hrani koji često obogaćuju ukus i miris jesenjih jela. Jasna Vujičić, viši dijetolog- nutricionista izdvaja nekoliko najpopularnijih.

“Dodavanjem jesenjih začina u vaše recepte, možete obogatiti ukus i aromu jelu, stvarajući toplu i udobnu atmosfera tokom hladnijih meseci”, kaže Jasna Vujičić.

CIMET – je jedan od najprepoznatljivijih jesenjih začina. Dodaje toplinu i slatkasti miris jelima, posebno piti od jabuka, kolačima od bundeve i vrućim napicima. Istraživanja pokazuju da antioksidansi u cimetu takođe mogu da imaju protivupalni efekat.

ĐUMBIR – ima pikantan i osvježavajući ukus koji je odličan za jesenje kolače, keksiće i čajeve. Takođe đumbir poznat po svojim blagotvornim svojstvima za varenje.

KARANFILIĆ – klinčići su mali, crni začini sa bogatim i pikantnim ukusom. Često se koriste u kombinaciji sa cimetom i muskantnim oraščićem za pripremu tradicionalnih jesenjih poslastica.

MUSKANTNI ORAŠČIĆ – ima toplu i bogatu aromu koja je idealna za pite, puding i razne vrste kolača. Konzumiranje manjih količina muškatnog oraščića možete ublažiti zdravstvene probleme i poboljšati ne samo fizičko već i mentalno zdravlje.

KARDAMOM – ima bogat citrusni ukus često se koristi u kolačima, pecivima i čajevima tokom jeseni.

Kardamom sadrži zaista visoku razinu mangana, tako da jedna kašika ovog začina sadrži 80 odsto dnevne preporučene doze mangana.

Osim mangana, kardamom sadrži vitamine C, B6 te tiamin, riboflavin i niacin. Bogata je kalcijem, magnezijem, željezom, fosforom i cinkom. Kardamom takođe sadrži eterična ulja s antioksidativnim svojstvima.

PAPRIKA – posebno dimljenja paprika, može dodati toplinu jelima kao što su gulaši i pečeni krompir, prenosi Kurir.

(24sata.info)