Nuklearna bomba - Reuters / ilustracija

Moskva nije izvršila testiranje nuklearnog oružja od 1990. – godinu prije pada Sovjetskog Saveza, ali neki zapadni i ruski analitičari kažu da bi predsjednik Vladimir Putin mogao narediti jedno takvo testiranje kako bi pokušao poslati poruka odvraćanja Zapadu u slučaju da dopuste Ukrajini da koristi dalekometne rakete na teritoriji Rusije, o čemu se još uvijek raspravlja.

Nuklearni test Rusije mogao bi potaknuti druge poput Kine ili Sjedinjenih Država da slijede njihov primjer, započinjući novu utrku u nuklearnom naoružanju između velikih sila, koje su zaustavile nuklearna testiranja u godinama nakon raspada Sovjetskog Saveza.

Ruski poligon za testiranje, smješten na udaljenom arhipelagu Novaja zemlja u Arktičkom okeanu, mjesto je gdje je Sovjetski Savez izveo više od 200 nuklearnih proba, uključujući detonaciju najmoćnije nuklearne bombe na svijetu ikada 1961.

Zapadni špijunski sateliti pomno prate aktivnosti poligona usred znakova građevinskih radova prošlog ljeta prikazanih na javno dostupnim satelitskim snimcima, prenosi n1.

Kontraadmiral Andrey Sinitsyn, šef nuklearnog testnog poligona, dao je rijedak intervju za Rossiyskaya Gazeta, službene novine ruske vlade, koje su objavljene u utorak, nekoliko dana nakon što je Putin upozorio Zapad da će ući u diraktan konflikt s Rusijom ako dozvoli Ukrajini da izvrši napad na rusku teritoriju svojim dugometnim raketama.

“Pogon za testiranje je spreman za nastavak aktivnosti u punom obimu. U potpunosti je spreman. Laboratoriji i objekti za testiranje su spremni. Osoblje je spremno. Ako dođe naređenje, u stanju smo početi sa testiranjem u svakom trenutku”, rekao je Sinitsyn.

“Najvažnije nam je da ne ometamo realizaciju državnih zadataka. Ako se postavi zadatak nastavka testiranja, to će biti i ostvareno u predviđenom roku”, rekao je on.

Putin, koji upravlja najvećim nuklearnim arsenalom na svijetu, potpisao je prošlog novembra zakon kojim je povukao rusku ratifikaciju globalnog sporazuma o zabrani testiranja nuklearnog oružja, za što je rekao da potrebno kako bi se Rusija uskladila sa Sjedinjenim Državama, koje su potpisale, ali nikada nisu ratificirale ugovor.

Ruske diplomate su tada rekle da Moskva neće nastaviti nuklearna testiranja ako to ne učini Washington. Putin je u junu rekao da bi Rusija mogla testirati nuklearno oružje “ako bude potrebno”, ali da u ovom trenutku ne vidi potrebu da to čini.

Sjedinjene Države su 1992. posljednji put testirale nuklearno oružje. Samo je Sjeverna Koreja u ovom stoljeću provela test koji uključuje nuklearnu eksploziju, javio je Reuters.

(24sata.info)