Kroz predavanja dvojice istaknutih stručnjaka iz oblasti akupunkture – Prim. mr. sci. Mirsada Đuguma, dr.med.specijaliste interne medicine, akupunkturologa i profesora kineske tradicionalne medicine te prof.dr.sci.Edvina Derviševića, dr.med.spec.med. sporta i akupunkturologa svi zainteresovani imaju priliku da se upoznaju sa osnovama jedinstvenog kineskog terapeutskog modela koji podrazumijeva upotrebu tankih igala, a uspješno se primjenjuje širom svijeta.
Medicinska akupunktura je dio konvencionalne medicine, mada je uvriježeno mišljenje da je ona alternativni medicinski sistem. Oblast akupunture se neprestano razvija, a liječnici sa višedecenijskim iskustvom i praksom stalno stječu nova saznanja, tako da je seminar “Osnove akupunkture” ujedno i prilika da se polaznici upoznaju i sa novitetima na polju akupunkture.
Akupunktura je i jedna od najstarijih metoda liječenja koja ima sve veći broj poklonika širom svijeta, a izaziva i veliki interes među liječnicima, što potvrđuju uspješno realizirani seminari u proteklim godinama i zadovoljni polaznici koji su zahvaljujući stečenom certifikatu i znanju pomogli i olakšali život brojnim pacijentima.
Ova terapeutska tehnika podrazumijeva ubadanje igli u specifične tačke na koži pacijenta, čime se uspostavlja ravnoteža Qi (Chi), vitalne energije koja struji kroz organizam. Akupunktura je priznata metoda liječenja širom svijeta, a njenu učinkovitost zvanično potvrđuje Svjetska zdravstvena organizacija te mnoge druge relevantne svjetske zdravstvene institucije i udruženja ljekara.
Seminar “Osnove akupunkture” je namijenjen liječnicima, stomatolozima, studentima medicine, fizioterapeutima, a broj učesnika je ograničen. Prijave su otvorene do 4. novembra 2020.
Cilj seminara je profesionalno usavršavanje polaznika kroz kompleksne teme koje će se obrađivati, a to su:
– Znanstveni temelji akupunkture,
– Filozofija, fiziologija, patofiziologija i patologija po tradicionalnoj kineskoj medicini,
– Dijagnoza u tradicionalnoj kineskoj medicini,
– Anatomija i fiziologija organa po tradicionalnoj kineskoj medicini,
– Patofiziologija i patologija organa po tradicionalnoj kineskoj medicini,
– Topografija i anatomska mjerenja u akupunkturi,
– Akupunkturni merdijani,
– Akupunkturne tačke,
– Akupunkturni tretmani,
– Tehnike akupunkture,
– Diferencijacija sindroma,
– Priroda i funkcija specifičnih tačaka po tradicionalnoj kineskoj medicini,
– Specifične tačke,
– Moderne akupunkturne tehnike – elektroakupunktura,
– Metode grijanja i hlađenja u akupunkturi,
– Metode terapije po tradicionalnoj kineskoj medicini,
– Akupunktura u sportu,
– Akupunktura u stomatologiji,
– Upotreba akupunkture u kliničkoj praksi.
Predavači:
– Prim. mr. sci. Mirsad Đugum, dr.med.specijalista interne medicine, akupunkturolog i profesor kineske tradicionalne medicine. Medicinski fakultet je završio 1983. godine u Tuzli, a specijalizaciju iz interne medicine u Sarajevu. Osnivač je i vlasnik Poliklinike Atrijum u Sarajevu koja već 20 godina važi za jedan od najboljih dijagnostičkih centara u BiH. Prije osnivanja poliklinike svoje znanje iz oblasti medicine je gradio u KBC Sarajevu, te u Kreis Klinik u Marktoberdorfu.
Prim. mr. sci. Mirsad Đugum
Akupunkturom i tradicionalnom kineskom medicinom se počeo baviti 1988. godine, nakon edukacija u Kini i Šri Lanci, gdje je dobio zvanje profesora kineske tradicionalne medicine. Osim predavanja na seminarima iz oblasti akupunkture, radio je i u centru za alternativnu medicinu u Sarajevu.
– Prof. dr. sci. Edvin Dervišević, dr. med. spec. med. sporta i akupunkturolog, rođen je 1958. godine u Brčkom. Po završetku gimnazije upisao je studij medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Tuzli, koji je uspješno završio 1985. godine. Predsjednik je i direktor Zdravstvenog zavoda za sportsku medicinu i akupunkturu, Ljubljana, član WFAS-a (WHO). Akupunkturu je počeo predavati 1986. godine na seminarima u Zagrebu i u međunarodnoj školi u Budvi. Školovanje iz oblasti tradicionalne kineske medicine je nastavio na Šri Lanki, u Pekingu i Lyonu.
Prof. dr. sci. Edvin Dervišević
U decembru 1990. prisustvovao je II kongresu WFAS-a u Unescu, Pariz. U Sarajevu je s 10 suradnika – profesora iz Kine (1990. – 1992.) organizirao Međunarodnu školu akupunkture. Njih preko 2000 je završilo istu školu. Od decembra 1992. godine živi i radi u Sloveniji, gdje je organizovao škole akupunkture i jednogodišnje kurseve kineske masaže.
Termini održavanja seminara: 7. i 8. novembra 2020., 21. i 22 . novembra 2020., te 28. i 29. novembra 2020. godine. Predavanja tokom subote traju od 9h do 16.30h, a nedjeljom od 9h do 16h.
Mjesto održavanja seminara je Hotel Most unutar kompleksa bolnice Medical Institute Bayer (Kongresna dvorana), adresa: Alekse Šantića broj 8, Tuzla.
Cijena obrazovanja na seminaru akupunkture za tri vikenda iznosi 1.550 KM. U kotizaciju seminara uključena je stručna literatura- knjiga, čiji autori su prof. dr. sci. dr Edvin Dervišević i prim. mr. sci. dr Mirsad Đugum.
Prijave i info: Na seminar se možete prijaviti putem stranice, a za više informacija nas možete pozvati na broj telefona: +387 62 721 124 ili nam pisati na [email protected]