Hrana - freepik

Naučne procjene pokazuju da se između 30 i 50 posto slučajeva raka može spriječiti zdravijim životnim navikama i uravnoteženom prehranom. To znači da svako jelo može biti prilika za podršku vlastitom zdravlju i smanjenje rizika od bolesti. Onkolozi ističu kako prehrana ne mora biti komplicirana da bi bila korisna – ključ je u svjesnim izborima koji se ponavljaju iz dana u dan.

Stručnjaci posebno izdvajaju polifenole – biljne spojeve s protuupalnim i antioksidativnim svojstvima – kao važan dio prehrane za prevenciju raka.

“Polifenoli igraju ključnu ulogu jer pomažu u smanjenju upale, a nalaze se u povrću, voću, začinima, orašastim plodovima i sjemenkama”, kaže onkolog dr. Michael Dominello za Parade. On, primjerice, u svoju jutarnju kafu dodaje kakao u prahu bogat flavonoidima, uz šaku borovnica koje također sadrže velike količine polifenola.

Onkologinja dr. Dawn Mussallem ističe: “Način na koji jedemo i živimo utječe na rizik od raka. Hronična upala jedna je od glavnih opasnosti.” Zato se ona odlučila za potpuno biljnu prehranu bogatu polifenolima, često uključujući grah, orahe, lisnato i križasto povrće te bobičasto voće.

Dr. Latonya Riddle-Jones navodi kako u gotovo svaki obrok ubacuje tamno lisnato povrće poput špinata i kelja – često ih dodaje u smoothieje i umake. “To je i način da ih djeca pojedu, a da ne primijete”, rekla je.

Sva tri onkologa slažu se i oko onoga što treba izbjegavati: ultraprerađenu hranu, previše šećera i alkohol. “Svaki zalogaj je odluka – ili hrani zdravlje, ili bolest. Pokušajte jesti gotovo savršeno kod kuće – tako vani možete birati opuštenije, bez krivnje”, zaključila je dr. Mussallem.

(24sata.info)