
Bivši gradonačelnik Mostara direktor Centra za mir i multietničku saradnju Safet Oručević osvrnuo se na poruke premijera Republike Hrvatske Andreja Plenkovića povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
Za Andreja Plenković, navodi Oručević, u Srebrenici se desio genocid, a nije se desio udruženi zločinački poduhvat (UZP), koji je uradila Hrvatska vojska i Hrvatsko vijeće obrane (HVO).
“Na mjestu srebeničkog zločina polaže cvjeće, a na mjestu sramnog zločina na Helidromu pravi muzej sjećanja na vojsku zločinaca i presuđenih ubica. Cilj im je promijeniti historiju rata u bih. to pokušavaju svaki dan na razne načine to mogu uspjeti samo ako šute bh patriote i popuštaju bh političari. Sve je do nas…”, poručio je Oručević.
Oručević je potom podsjetio na dio komentara Samira Begovića, novinara Slobodne Bosne, u kojem se navodi;
“Genocid je prvenstveno pravna činjenica. Utvrđen je presudama Haškog tribunala. I za Plenkovića nema dileme da se u Srebrenici radi o genocidu, za razliku od, recimo, Vučića. Jer je to utvrdio Haški sud.
Isti sud je utvrdio i počinjenje Udruženog zločinačkog poduhvata od strane hrvatskog političkog i vojnog vrha. I UZP je prvenstveno pravna činjenica. Ali, za Plenkovića to je ‘neutemeljeno’.Genocid je prvenstveno pravna činjenica. Utvrđen je presudama Haškog tribunala. I za Plenkovića nema dileme da se u Srebrenici radi o genocidu, za razliku od, recimo, Vučića. Jer je to utvrdio Haški sud”.
“Nezadovoljni smo s ovom presudom. Hrvatski narod je konstitutivan u BiH i ima svoja prava. Dio presude koji se odnosi na neuvažavanje žalbi šestorice neutemeljen i kosi se sa povijesnom istinom. Svi oni koji su živjeli taj period znaju na koji način je izvršena agresija i otkud je dolazila. U političkom smislu takav segment tumačenja drugostupanjske presude je neprihvatljiv. Vlada će razmotriti pravne mehanizme kako bi osporila navode iz današnje presude”, kazao je Plenković nakon izricanja drugostepene presude tzv. haškoj šestorci – Slobodanu Praljku, Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću, u novembru 2017. godine.
Muzej koji se gradi na mjestu zločina u Mostaru i čiju gradnju finansira Hrvatska, nije u funkciji istine, kako je to kazao ministar Medved, već u funkciji politike sjećanja i pamćenja koja treba da njeguje ušminkanu (i naparfemisanu) prošlost Hrvatske.
Mi u Bosni i Hercegovini im u tome ne bi trebali pomagati. Ako smo već odlučili da budemo dobri domaćini i Plenkovića i Medveda primimo u Potočare, neka to bude bez krupnih riječi, bez posebnog tretmana, s mjerom i ukusom i sa poštovanjem prema žrtvama Heliodroma, Dretelja, Silosa, Gabele… Stoca, Čapljine, Mostara, Prozora, Gornjeg Vakufa, Bugojna, Viteza…
Ako za Plenkovića te žrtve nisu iste kao žrtve Srebrenice, nama u BiH bi trebale biti…”. prenosi Radiosarajevo.
(24sata.info)