Vojni avion - Reuters

Ova odluka izazvala je podjele unutar američke administracije. Dok je Bijela kuća podržala ovu strategiju, mnogi zvaničnici iz Pentagona, State Departmenta i obavještajne zajednice izrazili su zabrinutost. Smatraju da bi izraelski potez protiv Hezbollaha, grupe koju podržava Iran, mogao uvući SAD u još jedan bliskoistočni sukob. Međutim, administracija je saglasna da je Hezbollah oslabio u posljednjim mjesecima, što bi moglo omogućiti izraelskoj vojsci da izvrši dodatni pritisak na grupu.

Borbe s Hezbollahom počele su ubrzo nakon napada Hamasa iz Gaze 7. oktobra, kada je Hezbollah počeo ispaljivati rakete iz Libana na Izrael. Ova eskalacija primorala je hiljade civila da napuste svoje domove sa obje strane granice. Iako Hezbollah tradicionalno insistira na prekidu vatre u Gazi prije nego što se uključi u pregovore, procjene američkih zvaničnika sugerišu da Hamas neće uskoro pristati na takav sporazum, što otvara prostor za fokusiranje na Hezbollah.

Zvaničnici administracije su upozorili Izrael da bi, ako ode predaleko, mogao rizikovati eskalaciju sukoba u regionalni rat, nešto što SAD žele izbjeći. Također su naglasili da je jedini način za postizanje trajnog mira diplomatski dogovor.

Američki obavještajni zvaničnici, kao i članovi Kongresa, izrazili su zabrinutost zbog mogućnosti direktnog sukoba između Izraela i Hezbollaha, dok su zvaničnici u State Departmentu skrenuli pažnju na povećanje civilnih žrtava u Libanu. Uprkos tim brigama, američka administracija pokušava balansirati podršku Izraelu, koji se bori protiv Hezbollaha, ali istovremeno zadržati diplomatski pristup.

“SAD mogu raditi obje stvari istovremeno – podržavati Izrael u vojnom pritisku na Hezbollah, ali također tražiti diplomatsko rješenje”, rekao je jedan američki zvaničnik, naglašavajući da administracija održava liniju između podrške i izbjegavanja eskalacije.

Hochstein, McGurk i drugi američki zvaničnici opisuju izraelske operacije u Libanu kao ključni trenutak koji bi mogao preoblikovati Bliski istok. Smatraju da je izraelska vojska ozbiljno oslabila Hezbollahovu komandnu strukturu i smanjila iranski utjecaj u regiji.

U međuvremenu, američki predsjednik Joe Biden sastao se s najvišim američkim zvaničnicima kako bi razgovarali o trenutnom stanju sukoba. Većina je saglasna da bi trenutni sukob mogao predstavljati priliku za smanjenje iranskog utjecaja u Libanu. Ipak, zvaničnici su i dalje zabrinuti zbog mogućnosti eskalacije, prenosi N1.

Bijela kuća pažljivo balansira između podrške izraelskim akcijama protiv Hezbollaha, kojeg su SAD označile kao terorističku organizaciju, i izbjegavanja potpune eskalacije sukoba. Bidenova administracija naglašava važnost diplomatije i poziva na izbjegavanje dubljeg uplitanja Izraela u libanonski teritorij, što bi moglo izazvati širi rat.

Javna poruka administracije ostaje jasna: Izbjegavajte eskalaciju i pokušajte pregovarati s Hezbollahom o prekidu vatre. Nedavni prijedlog o 21-dnevnom prekidu vatre, koji su SAD i Francuska predložile prošle sedmice, trenutno je pauziran dok Izrael nastavlja svoje operacije protiv Hezbollaha preko granice.

Situacija se dodatno pogoršala kada su izraelske specijalne snage prešle granicu i napale Hezbollahovu tunelsku mrežu i druge vojne objekte u Libanu. Izraelski planovi za značajno veći kopneni upad u Liban, koji je bio planiran za ovu sedmicu, su odgođeni nakon što su američki zvaničnici apelovali na oprez.

Među izraelskim vojnim operacijama su i napadi na Hezbollahove operativce i visoke vojne zvaničnike. Prema izvještajima, ubijen je vođa Hezbollaha, Hassan Nasrallah, je izazvalo olakšanje među zvaničnicima u SAD-u. Ipak, državni sekretar Antony Blinken i dalje naglašava da je diplomatski pristup najbolji način da se stabilizuje situacija u sjevernom Izraelu.

Biden je na nedavnoj konferenciji za novinare izjavio da je zadovoljan zaustavljanjem izraelskog kopnenog napada i da podržava prekid vatre. Međutim, dok su pregovori o prekidu vatre u zastoju, izraelska vojska nastavlja pratiti Hezbollahove pozicije i vršiti ciljanje ključnih objekata u Libanu.

Situacija ostaje napeta, s mogućnošću daljnje eskalacije, ali i potencijalom za smanjenje iranskog utjecaja u regiji ako izraelski pritisak na Hezbollah uspije, zaključuje Politico.

(24sata.info)