Nuklearno oružje - N1

Ponovno testiranje dviju najvećih nuklearnih sila svijeta označilo bi ulazak u novu i nesigurnu eru gotovo 80 godina nakon prvog nuklearnog testa u Alamogordu, u Novom Meksiku, u julu 1945.

Rusija, Sjedinjene Američke Države i Kina trenutno provode značajnu modernizaciju svojih nuklearnih arsenala, dok se sporazumi o kontroli naoružanja iz doba Hladnog rata, koji su sklapani između Sovjetskog Saveza i SAD-a, raspadaju.

Zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, zadužen za kontrolu naoružanja, poslao je direktan signal Washingtonu, naglasivši da je Trump tokom svog prvog mandata zauzeo radikalan stav prema Ugovoru o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testiranja (CTBT).

“Međunarodna situacija trenutno je izuzetno složena, a američka politika u raznim aspektima danas je izrazito neprijateljska prema nama,” izjavio je Rjabkov u intervjuu za ruski list Kommersant. “Opcije koje imamo na raspolaganju kako bismo osigurali našu sigurnost i poslali politički odgovarajuće poruke ne isključuju nijednu mogućnost”.

Tokom Trumpovog mandata od 2017. do 2021., njegova administracija razmatrala je provođenje prvog nuklearnog testa SAD-a od 1992., izvijestio je Washington Post 2020, prenosi N1.

Godine 2023., predsjednik Vladimir Putin formalno je povukao rusku ratifikaciju CTBT-a, usklađujući tako Rusiju sa Sjedinjenim Državama, koje su potpisale ovaj sporazum 1996., ali ga nikada nisu ratificirale.

Neki stručnjaci za kontrolu naoružanja strahuju da bi Sjedinjene Države mogle razmatrati povratak testiranjima kako bi razvile nova oružja i poslale poruku rivalima poput Rusije i Kine.

Prema podacima Federacije američkih naučnika, Rusija posjeduje 5.580 nuklearnih bojevih glava, dok SAD ima 5.044, što ih čini daleko najvećim nuklearnim silama na svijetu s otprilike 88% ukupnog nuklearnog arsenala. Kina ima oko 500 bojevih glava.

Između 1945. i stupanja na snagu CTBT-a 1996., izvedeno je preko 2.000 nuklearnih testova, od čega 1.032 u Sjedinjenim Državama i 715 u Sovjetskom Savezu, prema podacima Ujedinjenih naroda.

Rusija nakon raspada Sovjetskog Saveza nije izvodila nuklearne testove, dok je posljednji test Sovjetskog Saveza obavljen 1990.

Putin je izjavio da će Rusija razmotriti provođenje nuklearnog testa ako to učine Sjedinjene Države. Prošlog mjeseca Putin je smanjio prag za nuklearni udar kao odgovor na širi spektar konvencionalnih napada, nakon što je Moskva tvrdila da je Ukrajina izvela napade duboko unutar Rusije koristeći američke ATACMS rakete.

Od raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, samo nekoliko zemalja je testiralo nuklearno oružje, prema podacima Udruženja za kontrolu naoružanja: SAD je posljednji put testirao 1992., Kina i Francuska 1996., Indija i Pakistan 1998., te Sjeverna Koreja 2017., prenosi Reuters.

(24sata.info)