Restoran / ilustracija - pexels

Italijanski restoran u gradiću Ostuni, na jugu zemlje, našao se na meti kritika nakon što je grupa turista na računu uočila neobičnu stavku.

Naplaćena im je pozadinska muzika. Turisti, koji su 17. augusta svratili na piće i lagane zalogaje, ostali su zatečeni kada su na računu, pored koktela i sokova, ugledali i dodatnu stavku od osam eura (15.65 KM) za muziku.

Račun – twitter

Prema prikazanom računu, dva alkoholna koktela su platili 15 eura (29.34 KM), bezalkoholni koktel 10 eura (19.56 KM), sok od breskve 5 eura (9.78 KM), a predjela 20 eura (39.11 KM). Ipak, ono što ih je najviše iznenadilo bila je naplata od 8 eura (15.65 KM) označena kao “music”, a iznosila je 2 eura (3.91 KM) po osobi. U restoranu je svirao DJ, ali, kako navode gosti, niko ih nije upozorio da će muzika biti posebno naplaćena.

“DJ je bio odličan, ali niko nije očekivao da će to gosti plaćati”, izjavili su turisti za lokalne medije. Fotografija računa ubrzo je postala viralna, izazvavši burne reakcije na društvenim mrežama. Dok su neki upoređivali ovu praksu s tradicijom poznatom pod nazivom “coperto”, italijanskom naplatom za korištenje stola, drugi su istakli da se ovakvi troškovi trebaju uračunati u cijene pića i hrane.

Ovaj incident dolazi nakon niza sličnih slučajeva iz Italije i inostranstva koji su također izazvali negodovanje turista. Nedavno je jedan gost restorana u Bariju bio šokiran kada je na računu ugledao naplatu od 0.45 eura (0.88 KM) za mlin usitnjenog bibera koji je zatražio uz pizzu. Druga gošća ispričala je kako je naplaćena 1.50 eura (2.93 KM) za sastojak iz jela koji nije ni konzumirala.

Slična situacija desila se i u Španiji, kada je gošća restorana u Ibizi prijavila da su joj naplatili čak 12 eura (23.47 KM) jer je konobarica okačila njenu torbu na kuku pored stola iako su to u početku odbile, konobarica je insistirala, prenosi Radiosarajevo.

(24sata.info)