Nakon što je je Vlada Federacije BiH i zvanično objavila da je raskinut ugovor o gradnji bloka 7 u Termoelektrani u pogovuove termoelektrane  ostaju oni blokovi koji su bili planirani za trajnu obustavu.

To znači da će i u narednom periodu u Tuzli  u kontinuitetu raditi  blok 6  na mrki ugalj i  blokovi 4 i 5 na lignit. Isto tako,  u nedostatku kvalitetnih vrsta uglja (za koje su projektirani i napravljeni kotlovi u TE „Tuzla“)  u procesu sagorjevanjakoriste se ugljevi sa značajno većim sadržajem sumpora u odnosu na  vrijednosti sumpora  u uglju koji je projektnom dokumentacijom predviđen.

Upravo ove okolnosti čine bitnim proces odsumporavanjapostojećih blokova (prije svega bloka 6), kako bi Elektroprivreda BiH zadržala proizvodnju koja bi bila ekološki prihvatljiva.

Već duže vrijeme traje tenderski postupak odabira ponuđača za Izgradnju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova na bloku 6 sa izradom glavnog projekta u podružnici TE „Tuzla” čija je procijenjena vrijednost nabavke 63 miliona KM.

Elektroprivreda BiH još od septembra 2022. godine kada je ova javna nabavka pokrenuta, još nema sačinjen ugovor sa odabranim ponuđačem.

Razlog otezanja ovog procesa je u tome što, određene strukture unutar Elektroprivrede BiH, veoma unosan posao (posao odsumporavanja u Tuzli i Kaknju će Elektroprivredu BiH koštati blizu 300 miliona KM) nastoje, pod svaku cijenu, dodijeliti Konzorciju DonfangElectric International Corporation Kina, ITC d.o.o. Zenica, Fujian Lonjing Environment Technology CO d.o.o. Kina, „Institut za građevinarstvo IG“ d.o.o. Banja Luka.

U toku postupka koji traje duže od godinu i po dana, prema informacijama koje imamo, u kontinuitetu je vršen pritisak na zaposlenike Elektroprivrede BiH koji su radili na realizaciji procesa ove javne nabavke sa ciljem da kineske kompanije budu favorizovane tokom ove javne nabavke.

Prema navodima našeg izvora iz Elektroprivrede BiH, neki od navedenih zaposlenika su ovim povodom uputili i krivičnu prijavu protiv rukovodstva Elektroprivrede BiH i svih uključenih u ovu vrstu pritisaka i lobiranja.

Krivična prijava, kako navodi naš izvor iz Elektroprivrede BiH, sadrži više aspekata i koraka u kojem je pogodovano ovom Konzorciju a posebno indikativno je da je Elektroprivreda BiH postupila suprotno izričitom nalogu Ureda za razmatranje žalbi BiH od 31.8.2023. godine koji se tiče ocjene finansijske sposobnosti kineskih kompanija u sastavu ovog Konzorcija i prihvatljivim dokumentima za takvu ocjenu.

Ipak, kako se navodi u prijavi, nakon direktnih pritisaka na članove Komisije unutar Elektroprivrede BiH, prihvaćena je izjava samih kineskih kompanija kao relevantna, što je, prema prijaviteljima, nezakonito. Sa tim se nisu složili ni svi članovi Komisije a neki od njih su odbili i sudjelovati u donošenju takve odluke.

Sve ovo ne bi bilo moguće da aktuelno rukovodstvo Elektroprivrede BIH na čelu sa direktorom Buljubašićem ne nastavlja praksu  prethodnog rukovodtsva koje je bilo prilično „fleksibilno“ prema zahtjevima ekonomsko-političkih lobija iza kojih su, prema navodima uposlenika Elektroprivrede BiH, stajali moćni političari iz SDA, Mirsad Zaimović i Safet Softić.

Elektroprivreda BiH se, dakle, ponovo vraća na „Put svile“ odnosno nastavlja saradnju sa kineskim kompanijama koje favorizuje kao i kineske tehnologije. To se dešava uprkos tome što smo svi svjedočili o kako se pouzdanim partnerima radi na primjeru Bloka 7 i neuspješnog posla koji je Elektroprivredu BiH već koštao ili će koštati stotine miliona KM.

Odakle tolika ljubav prema kineskim kompanijama u vrijeme kada ih, u najmanju ruku, nastoje izbjeći sve razvijene zemlje Zapada. Čime je motivirana ta ljubav? Koji moćni, privredni i politički lobiji stoje iza ovakvih odluka.

Elektroprivreda BiH se, svjedoci smo, nalazi u nezavidnoj finansijskoj situaciji i nema prostora za dalje urušavanje ovog pokretača privrede i industrije u našoj zemlji. Zaštita interesa Elektroprivrede BiH mora biti nacionalni, državni interes.

Na kraju krajeva, odnos Kine prema našoj državi gledamo u kontinuitetu, a kulminaciju smo mogli vidjeti nedavno u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija prilikom glasanja o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici.

I dok Elektroprivreda BiH spas svog poslovanja vidi u povećanju cijena elektrreične energije građanima i privredi, u sjeni ostaju stvarni razlozi lošeg poslovanja ovog privrednog giganta.

 

(24sata.info)