Iako je tek na začetku, prvi put je u BiH, i to na farmi magaraca “Mali farmer” u Zavidovićima, počeo proces liofilizacije, odnosno sušenja i izvlačenja vlage iz magarećeg mlijeka, a koje se nakon višesatnog procesa u obliku praha pakuje u kapsule.
Kako je za “Nezavisne novine” ispričao Alen Jusupović, vlasnik ove farme, ova ideja se rodila jer im je godinama najveći problem bio kako transportovati svježe magareće mlijeko do kupca.
“Mi 12 godina transportujemo to mlijeko, ali u tom procesu mora da bude apsolutno hladni režim, tokom kojeg se prevozi u prenosivim frižiderima unutar BiH, što nije toliki problem i već smo se navikli na taj način, a i kupci su zadovoljni. Međutim, problem nastaje kad dođu ljudi iz dijaspore koji žele da, na primjer, litar magarećeg mlijeka ponesu u Dansku, a s obzirom na to da trebaju putovati više od 20 sati, tada imaju problem da ga transportuju, jer je hladni režim teško osigurati ako nemate konstantan izvor napajanja. Čuli smo za proces liofilizacije, i tako smo došli na ideju da krenemo s tim, uzevši u obzir da je to potpuno prirodan proces i da nema apsolutno nikakve hemije”, priča Jusupović.
Pojašnjava da je to, u stvari, samo izvlačenje vlage, te sušenje magarećeg mlijeka i zamrzavanje.
“Tehnologija je skupa, a organska tvar zadržava sva nutritivna svojstva, tako da je potpuno identično ako koristite liofilizirano ili svježe magareće mlijeko, što je nama jako bitno. U nekom doglednom vremenu, gledaćemo kako da dobijemo licence za izvoz. To je još na dugom štapu, priča je tek u začetku, ali vidjećemo šta nam donosi budućnost”, kazao je Jusupović.
Prema njegovim riječima, oni od 84 magarca dnevno proizvedu svega par litara mlijeka.
“Tek smo na početku, i završen je prvi proces proizvodnje, no moramo još par puta isto uraditi kako bismo zaista napravili standard. Računali smo da je suhe tvari oko 10 odsto, ali izgleda da je čak i manje. To znači da od jednog litra magarećeg mlijeka možete dobiti od 80 do 100 grama liofiliziranog mlijeka. To će nama biti mjera, a pravićemo ih tako da kapsule zadovolje potrebe jedne litre magarećeg mlijeka, kao neka osnovna terapija, tako da bi kupci i kroz kapsule imali iste terapije kao kod svježeg magarećeg mlijeka”, istakao je Jusupović.
Dodaje da litar magarećeg mlijeka košta 150 KM, i to od ljeta 2022. godine, a prije toga su 10 godina držali cijenu od 100 KM, no, kako kaže, bili su primorani da je podignu zbog svih poskupljenja.
“I cijena kapsula će biti ista ili malo viša, s obzirom na to da je tehnologija skupa. Dugo traje proces proizvodnje, a jedan turnus, tokom kojeg možemo proizvesti do kilogram-dva praha, traje od 30 do 48 sati”, pojasnio je on.
No, poručuje da je to i za njih još uvijek nepoznanica, te da je sve još uvijek na nivou spekulacija.
Ističe da se dosta raspitivao o liofilizaciji, te je iskoristio i struku, nauku, a kontaktirao je i proizvođače.
“Ovo je složen proces, koji se u svijetu koristi od šezdesetih godina. Mislim da nam je Italija najbliža zemlja u kojoj se koristi taj proces proizvodnje, a to sam i vidio kod njih”, zaključio je Jusupović.
(24sata.info)