Izraelska ratna avijacija proglasila je stanje maksimalne pripravnosti u skladu s prijetnjama premijera Benjamina Netanyahua da će zadati snažan udarac Teheranu ako Haifa i Tel Aviv budu bombardirani, kako je zaprijetila Iranska revolucionarna garda kao odgovor na ubistvo komandanta Brigade Quds Qasema Soleimanija.
Uporedo s podizanjem stanja pripravnosti radi pojačavanja kapaciteta odvraćanja, izraelska vojna industrija je obznanila da je razvila sistem laserske protivzračne odbrane s ciljem provođenja strateške promjene u odbrambenim sposobnostima izraelske protivzračne odbrane.
Laserski sistem je specijaliziran za presretanje balističkih projektila, bespilotnih letjelica i borbenih aviona, a u narednim mjesecima će biti podvrgnut testovima kako bi bio aktiviran i pušten u upotrebu u roku od godinu i po dana.
Uprkos vojnim inovacijama, Tel Aviv živi u strahu od mogućeg iranskog napada na izraelske mete u znak odmazde za atentat na Soleimanija koji je izveo SAD, u slučaju da Washington odluči ponovo napasti na iranske ciljeve ili izvršiti nove atentate na vojne komandante iranske ose.
Izraelska strana nije otkrila koji bi se iranski ciljevi mogli naći na meti izraelske avijacije ukoliko Iranska revolucionarna garda ostvari prijetnju da će bombardirati Haifu i Tel Aviv.
Također, nije otkrivena ni priroda potencijalnih izraelskih udara i šta znači zastrašujući napad kojim je Netanyahu prijetio.
Međutim, izraelski vojni analitičari i centri za strateška istraživanja i nacionalnu sigurnost slažu se u tome da su iranski nuklearni projekt, precizne rakete libanskog Hezbollaha i iransko prisustvo u Siriji među najvećim izazovima s kojima će se suočavati nacionalna sigurnost u narednim godinama, što ukazuje da će upravo to biti ciljevi Izraela.
U skladu s tim, Amir Rapaport, izraelski vojni analitičar, smatra da se od Izraela traži da spriječi i osujeti iranski plan da dođe do nuklearne bombe i oružja za masovno uništenje.
Rapaport kaže da je također neophodno uništiti projekat preciznih raketa koje posjeduje libanski Hezbollah, te suzbiti iransko vojno širenje u Siriji.
Ovaj izraelski analitičar smatra da će sprečavanje Irana da okonča nuklearni program, kao što se desilo u posljednjoj dekadi, ostati prvi egzistencijalni izazov za Izrael u narednim godinama.
To vezuje za iransku ustrajnost da napravi nuklearnu bombu i stalne prijetnje te države da će uništiti Izrael, skrećući pažnju na to da američko povlačenje iz nuklearnoga sporazuma i ponovno nametanje ekonomskih sankcija nisu odvratili Iran od sna o nuklearnoj bombi.
Prema Rapaportu, projekat preciznih raketa u Siriji predstavlja drugi sigurnosni izazov za Izrael, jer se vezuje za Iran čiji je cilj uspostaviti bazu na sirijskom tlu, te instalirati raketni sistem s preciznim sistemom navođenja.
Naglasio je da je Izrael odlučniji više nego ikad prije da spriječi takav razvoj događaja, stoga s vremena na vrijeme napada iranske baze i proiranske milicije u Siriji, u pokušaju da zaustavi naoružavanje Hezbollaha raketama koje su od strateškog značaja. Smatra vjerovatnim da bi precizni projektil mogli biti glavni faktor koji će dovesti do regionalnog rata.
Kada su u pitanju uzajamne prijetnje Irana i Izraela nakon iranskih raketnih napada na dvije američke baze u Iraku, Eli Ben-Yishai, vojni analitičar web portala izraelskog lista Yedioth Ahronoth, isključuje mogućnost sukoba između dvije strane u ovoj fazi, istaknuvši da međusobne prijetnje dolaze u cilju odvraćanja i izbjegavanja rata.
Ben-Yishai smatra da je razmjena prijetnji između Tel Aviva i Teherana poput jačanja međusobnog odvraćanja. Prijetnje Iranske revolucionarne garde vidi kao poruku Izraelu da se ne miješa i da ga spriječi da se pridruži Americi u slučaju rata. Netanyahu, pak, želi poručiti Irancima da je “Izrael van igre, ali da može nanijeti žestok udarac”.
Amos Harel, vojni analitičar lista Haaretz, smatra da postoje neke sličnosti između eskalacije Irana i Amerike u Iraku i napetosti između Izraela i Hezbollaha početkom septembra prošle godine zbog izraelskih napada dronovima na ciljeve u južnom predgrađu Bejruta.
Harel je rekao da je u to vrijeme odgovor Hezbollaha bio ograničen, po nalogu Irana, kada je uništena izraelska vojna enklava bez nanošenja žrtava, dok je generalni sekretar Hezbollaha Hassan Nasrallah zaprijetio bombardiranjem Haife i Tel Aviva.
Pored scenarija i mogućnosti konfrontacije između izraelske vojske i proiranskih snaga na sjevernom frontu, u Tel Avivu postoje bojazni da će Rusija spriječiti izraelske zračne snage da pokrenu napade na iranske ciljeve u Siriji, izjavio je vojni dopisnik izraelskog portala Walla Amir Bouhbout.
Bouhbout procjenjuje, pozivajući se na izraelske sigurnosne izvore, da će ruski predsjednik Vladimir Putin, koji će posjetiti Izrael krajem ovog mjeseca, zatražiti od Netanyahua da ograniči izraelske napade na iransko vojno prisustvo u Siriji u kontekstu regionalnih tenzija nakon ubistva Soleimanija, prenosi Al Jazeera.
(FENA)