Povodom Evropske sedmice prevencije raka grlića maternice, koja se obilježava od 25. do 31. januara, u Muzeju grada Zenica predstavljena je izložba “Umjetnošću protiv raka grlića maternice” za učenice trećih i četvrtih razreda srednje škole, koje su i ciljna skupina ovogodišnje kampanje.

Specijalista ginekologije i akušerstva te šefica Katedre za ginekologiju Medicinskog fakulteta u Tuzli prof. dr. Dženita Ljuca podsjetila je kako je projekat, kao autohton, prije šest godina krenuo iz Tuzle, a s ciljem da se ženama objasni o kakvom se oboljenju radi te da se vrlo lako može liječiti. Uslov je da se otkrije na vrijeme.

Shodno tome, pokrenuli su akciju “Stop raku grlića maternice”, koja je, ističe, postala jedna od najvećih akcija preventabilnog tipa.

-Želimo objasniti da nema prvih simptoma bolesti, a prvi simptomi koji se jave su, uglavnom, već simptomi koji nisu rani i kada su modaliteti liječenja suženi te je preživljavanje dosta manje – upozorila je doktorica Ljuca.

Zbog pandemije Covid-19, ističe, ove su godine u kampanju odlučili uključiti mlade, koji educiraju mlade, odnosno srednjoškolce.

-Ova djeca, u suštini, ulaze u svijet odraslih nespremna. Eksperimentišu u seksu. Iako misle da su obaviješteni, ne znaju šta znači zaštititi se od ovakve opake bolesti. Ali, vrlo je važno da na vrijeme saznaju na koji se način može prevenirati – navela je.

Pojašnjava da period od kada se ćelija promijeni pa dok nastane rak traje 10 godina. Nekada i više, nekada nešto manje s obzirom da li postoje i drugi faktori. HPV virus je glavni faktor, ali postoje i drugi.

Rano stupanje u seksualne odnose, veći broj partnera…tako da se, upozorava, djevojčicama ne preporučuje da prije 15 godine života stupaju u seksualne odnose.

-Trebali bi u suštini ići i na redovnu vakcinaciju, ali ne samo djevojčica, kako se krenulo prije nekoliko godina, nego i dječaka. Djevojčice i dječaci su zajedno u ovoj priči o raku grlića maternice – kaže profesorica Ljuca.

Smatra se da je rak grlića maternice seksualno prenosiva bolest, ali kao takva još zvanično nije uvrštena i u Evropskom udruženju ginekologa-onkologa. Dovoljno je da se jednom godišnje žene podvrgnu papa-testu i uradi HPV-skrining, što im može omogućiti da ostanu žive.

Godišnje su u svijetu registruje oko 600.000 novooboljelih žena, a oko 310.000 umrlih od raka grlića maternice, dok je u Bosni i Hercegovini oko 560 novooboljelih na godinu, a “svaki treći dan jedna žena umre”.

Studentica pete godine Medicinskog fakulteta u Zenici Belma Jaganjac podsjetila je da izložba koju su postavili predstavlja pokušaj da mladima približe značaj teme te ideju prevencije.

Prošle se godine, kao je navela, u Zeničko-dobojskom kantonu uradilo 13.890 papa-testova, ali su najmanje testirane djevojke do 25 godina starosti, a najviše je testirano žena preko 60 godina.

Doktorica Elma Kuduzović iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica ističe kako već niz godina sudjeluju u programima prevencije te da su se i ove godine rado uključili te udružili sa zeničkim studentima, budućim ljekarima, koji će doprinijeti zajednici.

-Ono što mi želimo skrenuti pažnju jeste, iako pandemija Covid-19 nosi svoje rizike i iziskuje visok stepen odgovornosti svakog od nas, ne možemo i ne smijemo zanemariti naše zdravlje. Pri tome mislim na redovne preglede, uključujući i ginekološke. Apelujemo na sve žene da se jave i u toku ove godine obavezno, pogotovo ako nisu u toku prošle, da urade papa test – kaže Kuduzović.

 

(Fena)