Više od 2,8 miliona ljudi u svijetu zaraženo je novim koronavirusom, a preko 196.000 je umrlo otkako se virus pojavio potkraj prošle godine u središnjem kineskom gradu Wuhanu. Trećina svjetske populacije je u karanteni.
Najviše mrtvih od početka pandemije ima u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je život izgubilo preko 51.000 ljudi. Slijedi Italija s preko 25.000 mrtvih, pa Španija (22.524) i Francuska (21.856). Velija Britanija na rubu je prelaska brojke od 20.000 mrtvih, prenosi Index.hr.
Vrhunac epidemije prošao je u većini evropskih zemalja, a u proteklim danima bilježi se pad novozaraženih. Ali svijet se još uvijek nije vratio u normalu.
Radi se na više od 100 potencijalnih cjepiva
Naučnici rade na više od 100 potencijalnih cjepiva, uključujući šest koja su već u fazi kliničkih ispitivanja, rekao je dr. Seth Berkley, direktor GAVI saveza za cjepiva, javno-privatnog partnerstva koje provodi kampanje cijepljenja u siromašnim zemljama.
„Moramo osigurati da bude dovoljno cjepiva za sve, trebat će nam globalno vodstvo kako bismo identificirali i odredili prioritet potencijalnim cjepivima”, rekao je na odvojenom brifingu u Ženevi, prije službenog pokretanja inicijative, napomenuvši da jačanje globalnih proizvodnih kapaciteta zanima i Svjetsku banku.
Upozorio je da se ne smije ponoviti 2009. godina, kada nije bilo dovoljno cjepiva za gripu H1N1 za zemlje u razvoju ili je ono kasnilo.
Važno pitanje je i kako će cjepivo djelovati kod starije populacije, koja je najugroženija kada je riječ o covidu-19, i hoće li biti potrebna jedna ili više doza s obzirom na to da oni imaju slabiji imunitet, kazao je.
(24sata.info)